logo_zsr
logo_zsr
logo_si       PENZION*
logo_zsr
kurz_AJ
   Preukaz študenta ISIC logo_isic
   Preukaz učiteľa ITIC logo_itic
         VSTUP do E-TEST
logo_itic      Študent
     Učiteľ
              ZVONENIE
   denné štúdium:
logo_itic    diaľkové štúdium
logo_zsr

   AKTUÁLNE POČASIE
   DÔLEŽITÉ ODKAZY
logo_zsk
logo_MS SR
logo_SPU
logo_SIOV
logo_NUCEM
logo_MPC




AKTUALITY


VYHODNOTENIE PODUJATÍ ZA II. POLROK - 27.6.2019


    Ani sme sa nenazdali a koniec ďalšieho školského roka je tu! Každý polrok žiacka školská rada vyhodnocuje triedu, ktorá sa najviac zapájala do jej podujatí, za čo získa patričné materiálne ocenenie na základe nazbieraných bodov. Teraz prichádza vyhodnotenie najlepšej triedy za druhý
polrok šk. roka 2018/2019. Ako ste si mohli všimnúť, konali sa tieto bodované akcie: Karneval, Deň bláznov, Letná party a zbierka plastových vrchnáčikov. Nie všetky triedy boli aktívne, čo nás aj sklamalo, ale zato sú tu triedy, ktoré sa do aktivít ŽŠR zapájajú pravidelne. Lenže najlepšia a najaktívnejšia trieda môže byť len jedna. Po spočítaní všetkých bodov sa víťazom stala III.B s počtom bodov 26. Na druhom mieste skončila trieda I.D s počtom bodov 21 a na treťom mieste II.A s počtom bodov 18.
    Výhercom, ktorým bola cena slávnostne odovzdaná členmi žiackej školskej rady vo štvrtok 27.6.2019 , blahoželáme a samozrejme všetkým zúčastnením ďakujeme, že sa aj napriek povinnostiam v škole venovali našim akciám s elánom a nadšením. Dúfame, že aj v nasledujúcom školskom roku nám zostanú verní a budú si užívať nami pripravené podujatia a že sa k stáliciam pripoja i ďalšie triedy a študenti.
    Soňa Tomašáková, medialistka
0123


OLYMPIJSKÝ DEŇ - 26.6.2019


    Už po druhý krát sme si pripomenuli význam a hodnoty Olympizmu prostredníctvom rôznych zábavných a súťažných športových disciplín. Súťažiaci si mali možnosť zmerať sily ako jednotlivci v behu na 1000 m. V súťažných disciplínach ropeskipping, hod na cieľ a preťahovanie lanom už
bojovali ako team za svoju triedu. Do nesúťažnej disciplíny, ktorá sa im veľmi páčila, sa svojou pohybovou aktivitou zapojili všetky zúčastnené žiačky.
    Tešíme sa už na tretí ročník Olympijského dňa, v rámci ktorého sa budeme držať Olympijské hesla Citius, Altius, Fortius „Rýchlejšie, vyššie, silnejšie“.

VÝSLEDKY:
Beh na 1000 m - 1. ročník:
    1. miesto: ŠUPOLOVÁ Anna 4,16
    2. miesto: BEŇUŠOVÁ Daniela, KNEZELOVÁ Michaela
    3. miesto: ŠIMURKOVÁ Dominika 4,45

Beh na 1000 m - 2. ročník:
    1. miesto: POLETOVÁ Stanislava 5,05
    2. miesto: SERDELOVÁ Eva 5,12
    3. miesto: BRODEKOVÁ Dominika 5,24

Beh na 1000 m - 3. ročník:
    1. miesto: PALIDEROVÁ Méria 5,54
    2. miesto: ZAŤKOVÁ Lucia 6,21
    3. miesto: BALÁŽOVÁ Lucia 6,41

Poradie tried:
    1. miesto: II.D
    2. miesto: I.D
    3. miesto: II.C


    Mgr. Ivana Kamonová
012345678910111213141516171819202122


BODKA ZA ŠKOLSKÝM ROKOM - jún 2019


    Veľavravný názov, pod ktorým sa niesla konferencia pre žiacke školské rady Žilinského kraja organizovaná Radou mládeže Žilinského kraja, na ktorej sa zhrnulo všetko, čo sa za celý školský rok udialo, vyhodnotili sa podujatia, konferencie, školenia, aktivity i spätná väzba k nim.
    Hneď po príchode do Banky v Žiline, kde sa podujatie konalo, nás privítal milý personál. Následne sme podpísali prezenčné listiny a podpísali sa do knihy návštev pre pani primátorku. Po týchto obligátnych organizačných záležitostiach sa mohlo všetko začať.
    Na úvod nás čakala aktivita: „Na jednej lodi sa poznáme...“, ktorá zahŕňala rôznorodé činnosti, vďaka ktorým sme sa mali navzájom bližšie spoznať. Po takejto krátkej rozcvičke sme si posadali na svoje miesta a nasledovala prezentácia o Rade mládeže Žilinského kraja (RMŽK), o jej pôsobení, doterajších a budúcich aktivitách a projektoch.
    Nasledovali 2 workshopy, v ktorých sme boli rozdelení do 5 skupín, pričom každá skupina mala odpovedať na dve otázky, a to akým spôsobom by sme zefektívnili vzťah RMŽK a VÚC a akú aktivitu by sme navrhli na lepšiu spoluprácu žiackych školských rád v Žilinskom kraji.
    Po dlhšom diskutovaní v skupinách sme sa zhodli na tom, že efektívnejšia možnosť je organizovať súťaže prístupné pre všetku mládež, nielen členov žiackych školských rád, zlepšiť propagáciu RMŽK a VÚC, aby bolo u mladých väčšie povedomie o týchto organizáciách, ich činnosti, ponukách, možnostiach a aktivitách, ktoré organizujú.
    Ako aktivitu druhého workshopu sme navrhli celoplošný bazár stredných škôl na jednom z námestí v Žiline, pričom každá škola by mala za úlohu vyrobiť produkt typický pre danú školu, predať ho na bazáre a výťažok venovať na „dobrú vec“ alebo rodine v núdzi.
    Po zhotovení plagátov na workshopoch nás organizátori prekvapili stolom plným pizze, na ktorej sme si s radosťou pochutnali.
    Po takomto výdatnom obede nasledovala prezentácia skupinových projektov.
    Stretnutie sme ukončili prezentáciou prítomných žiackych školských rád a škôl, ktoré navštevujeme a v ktorých pracujeme. V prezentáciách sa objavili veľmi zaujímavé a podnetné nápady, ktoré by bolo možné zrealizovať aj na našej škole.
    Inšpirované, plné energie a nových zážitkov sme sa rozlúčili a vydali sa každý svojou cestou. Dúfame, že navrhnuté nápady sa RMŽK pokúsi zrealizovať a tým zlepší svoju činnosť, komunikáciu i kooperáciu s mládežou.
    Katarína Hubčíková, vysielací tím
01234


LETNÁ PARTY - 21.6.2019


    Príchod leta sme na našej škole oslávili netradične – Letnou party, ktorá sa niesla v rytmoch hudby a tanca. Toto podujatie si pre študentky našej školy pripravila žiacka školská rada. Nebolo by to podujatie žiackej školskej rady, eby ho jej členky niečím nespestrili. Tak tomu bolo aj teraz.
Študentky, ktoré sa chceli Letnej párty zúčastniť, museli mať oblečené žlté tričká. Podujatie vypuklo 21.6.2019 (v piatok) cez veľkú prestávku pred budovou školy a patrilo medzi bodované. Študentky mali poslednú možnosť získať body a vylepšiť si svoje skóre v bodovacej tabuľke za 2.polrok. Okrem klasických bodov za toto podujatie mohli získať extra body. Najväčší počet bodov 5 získali narovnako triedy III.B a I.D, ktorým gratulujeme.
    Veríme, že ste si Letnú party užili a rovnako si užijete aj zvyšok končiaceho školského roka a najmä prichádzajúceho leta a prázdnin.
    Veronika Kuchťáková III.B
01234


REGIONÁLNE KOLO VO VOLEJBALE - jún 2019


    Volejbalové dianie na našej škole vyvrcholilo regionálnym kolom vo volejbale žiačok stredných škôl. Zápas sa uskutočnil na Gymnáziu J. Lettricha v Martine. Súperom našich dievčat bol domáci výber. Po vyrovnanom zápase plnom zvratov sme prehrali v treťom sete rozdielom troch lôpt. Za
posledné roky sme boli najbližšie k postupu do krajského kola.
    Okresné volejbalové dianie sa nieslo v znamení víťazstiev. O tie sa okrem ostatných dievčat zaslúžili aj dievčatá štvrtého ročníka Rebeka Cengelová, Marianna Gregorová a Martina Kurčinová. Týmto im chceme poďakovať za štvorročnú reprezentáciu školy.
    O postup do krajského kola na budúci rok zabojuje káder v zložení: Lucia Zaťková, Adriana Tomanová, Renata Gardianová, Stanislava Poletová, Diana Petrová, Dominika Serdelová, Lea Ilovská, Aneta Bartošová, Eva Serdelová, Veronika Macejáková, Natália Olbertová.
    PaedDr. Svetozár Thomka
0123456789


MINIFUTBALOVÁ DOMINANCIA - 19.6.2019


    Po odchode viacerých opôr nestratilo reprezentačné družstvo v minifutbale iskru a streleckú chuť. Káder v zložení Aneta Machciníková, Diana Petrová, Martina Vrobelová,Dominika Serdelová,Dominika Pišteková, Tereza Mudríková, Bianka Lacková, Zuzana Lukáčová a Veronika
Macejáková odohral v tejto sezóne dva veľké turnaje v rámci stredných škôl a už druhý rok nenašiel premožiteľa. Plný bodový zisk zo všetkých zápasov a herná dominancia v každom z nich. Strelecká potencia bola udivujúca aj vďaka Anete Machciníkovej s ktorou sa musíme rozlúčiť na konci jej štúdia na našej škole. Poďakovať sa patrí aj Zuzke Lukáčovej, ktorá odchádza za futbalovým chlebíkom do Čiech. Ďakujeme a prajeme úspešné účinkovanie v budúcej kariére. S ostatnými dievčatami sa budeme tešiť na ďalšie úspešné zápasy.
    PaedDr. Svetozár Thomka
0123456789101112


HRY O ŽIVOT alias NOC V ŠKOLE - 19.6.2019


    Na konci každého školského roka žiacka školská rada (ŽŠR) pripravuje pre žiačky obľúbené podujatie Noc v škole. Tento rok sa konalo spoločne pre študentky 1., 2. a 3.ročníka. Podujatie sa každý rok nesie pod iným názvom. Tentokrát to boli HRY O ŽIVOT.
    Dňa 19.júna o 19:00 hod. sa záujemkyne o podujatie stretli v priestoroch školy, ktoré predtým pripravili členky rady. Pri príchode boli študentky pomaľované na tvár čiernymi pruhmi. Následne si zložili veci v triede, ktorá bola na to určená. Oficiálne všetkých privítala koordinátorka ŽŠR Mgr. Natália Zajacová a program im predstavila podpredsedníčka ŽŠR Andrea Graňáková. Po oboznámení sa s programom ich prvou úlohou bolo napísať na papieriky očakávania tohto podujatia a prilepiť ich na tabuľu. Potom sa v sprievode presunuli do starej telocvične, kde program pokračoval.
    Najskôr sme všetky študentky medzi sebou zoznámili, aby vedeli, s kým budú súťažiť. Zoznamovacie hry boli rôznorodé, ako napríklad „deka“, „klbko“, no boli medzi ne zaradené i také, ktorými sa mali pripraviť na nočné Hry o život. Potom sme rozdelili študentky podľa vylosovaných farieb (žltá, fialová, zelená, modrá) do 4 skupín, pričom každej skupine bol pridelený jeden kouč. Aby žiačky mohli získať protijed, museli ako skupina prejsť skúškami múdrosti, rýchlosti a vytrvalosti. Po absolvovaní týchto náročných úloh bojovníci potrebovali trochu oddychu, a tak si počas prestávky pochutnali na teplom kakavku.
    Po zaslúženom odpočinku všetko ešte len začalo. Kouč každej skupiny dostal presné pokyny, ktorými riadil svoju skupinu a viedol ju od disciplíny k disciplíne. V celej škole zhasli svetlá, bolo počuť hudbu z filmu Hry o život, adrenalín stúpal a súperi sa rozbehli bojovať a získať protijed. Postupne vstupovali do tried, kde ich čakali úlohy, ktoré museli splniť, aby dostali obálky s indíciami. Aby získali indíciu a mohli sa dostať k protijedu, potrebovali úspešne prejsť arénou, v ktorej museli zdolať neľahké úlohy. Po splnení všetkých úloh sme sa znovu všetci premiestnili do starej telocvične, kde bola pre každú skupinu pripravená stolička, na ktorej boli 3 špagáty a súťažiaci museli upliesť pevný vrkoč bez toho, aby sa pustili špagáta. Družstvo, ktoré správne uplietlo vrkoč, si mohlo otvoriť obálky a spájať indície. Protijed sa podarilo nájsť víťaznému družstvu fialovej farby pod vedením koučky Bianky Radosovej. V truhličke, ktorú víťazná skupina našla, sa skrývala sladká odmena. Výhercov sme odmenili aj diplomom. No bez ocenenia neobišli ani ostatní, pre každého sme mali pripravený diplom za účasť na noci v škole a sladkú odmenu.
    Po namáhavom programe sme sa všetci poriadne uvoľnili a zabavili pri tancovaní Just Dance a pri vystreľovaní konfiet. Na záver sme požiadali účastníčky podujatia o spätnú väzbu na plagát, ktorý sme vyvesili na nástenke v priestoroch školy. Bojovníčky o život už mali len poslednú úlohu, a tou bolo prezliecť sa do pyžama, umyť sa a pokúsiť sa zaspať po niekoľkohodinovej fyzickej aktivite.
    Všetkým zúčastneným ďakujeme za ich skvelé výkony a úžasnú atmosféru a dúfame, že si so sebou odniesli nezabudnuteľné zážitky a spomienky. Tešíme sa na ďalšiu noc v škole!
    Natália Očkajáková, III.D, medialistka

    Pripravili sme pre Vás video z Noci v škole HRY O ŽIVOT.
    Ak máte záujem pozrieť si ho, kliknite na obrázok.





012345678910


VÝLET I.B TRIEDY V TATRÁCH - 25.6.2019


    Vybrali sme sa na školský výlet do Vysokých Tatier. Zo začiatku to vyzeralo ako milá prechádzka, ale opak bol však pravdou.
    Niekedy sa nás dalo prirovnať ku kamnzíkom, ako sme preskakovali zo skaly na skalu. Ale nakoniec
sme došli do cieľa a na Teryho chate sme sa občerstvili chutnou polievkou či teplým čajom :)
    I.B trieda
0123


PARTNERSKÁ NÁVŠTEVA PLNÁ PRIATEĽSTVA A LÁSKY (Turč. Teplice – Nová Paka) - 15.-18.6.2019


    V dňoch 15.– 18.júna 2019 sa 33 dievčat našej školy so svojimi pedagógmi zúčastnilo partnerskej návštevy Gymnázia a Strednej odbornej školy pedagogickej v Novej Pake v Českej republike. Pozvanie dostali členky speváckeho zboru od riaditeľa školy Mgr. Pavla Matějovského, ktorý bol
v roku 2018, spolu so speváckym zborom Amabile na čele s dirigentkou Mgr. Alenou Matějovskou, na návšteve našej strednej školy i samotného mesta Turčianske Teplice. Náš pedagogický kolektív počas zahraničnej partnerskej návštevy reprezentovali Ing. Katarína Hanková (riaditeľka školy), PhDr. Anna Badínová (zástupkyňa riaditeľky školy), PaedDr. Ľubica Nechalová, Ph.D, Mgr. Anna Klusková a PhDr. Edita Rešetárová.
    Program, ktorý nám priatelia z Novej Paky pripravili, bol veľmi zaujímavý a bohatý. Spoločne sme si prezreli Klenotnicu - mestské múzeum skamenelín a drahých kameňov z okolia Novej Paky a pôvodne gotický hrad Pecka, ktorý má stáročnú históriu a leží v prekrásnom prostredí regiónu Krkonôš. Neopísateľný zážitok mali dievčatá aj so svojimi pedagógmi z Prachovských skál. Po výstupe na jednotlivé náhorné plošiny vo vrcholkoch skál ich všetkých očarila nádherná scenéria tohto pieskovcového skalného mestečka, v ktorom sa natáčali viaceré české rozprávky a filmy, ako aj panoráma širokého okolia Českého raja, ktorý mali ako na dlani. Milé a príjemné bolo i stretnutie so starostom mesta Nová Paka Mgr. Josefom Coganom, ktorý nás veľmi srdečne prijal na pôde mestského úradu. V krátkosti nás oboznámil s históriou mesta, s jeho významnými pamiatkami, ale tiež nás informoval o organizáciách, závodoch a inštitúciách pôsobiacich na území mesta a porozprával nám aj niečo o aktivitách a zámeroch na nasledujúce obdobie. Aj spoločenský večer, ktorý pripravili učitelia a žiaci Gymnázia a SOŠPG Nová Paka v aule školy, bol plný dobrosrdečnosti, priateľskej atmosféry, zaujímavých súťaží a dobrej zábavy.
    Naša návšteva v Novej Pake vyvrcholila výchovným koncertom pre všetkých žiakov novopackej školy, na ktorom ako prvé vystúpili žiačky domáceho speváckeho zboru Amabile so svojimi piesňami. Po nich sa domácemu publiku predstavili členky speváckeho zboru a komorného orchestra pri Strednej odbornej škole pedagogickej v Turčianskych Tepliciach pod dirigentskou taktovkou PaedDr. Ľubice Nechalovej, PhD. Ich vystúpenie, podporené skvelou klavírnou korepetíciou a sólovým spevom MUDr. Jána Zachara, malo veľký ohlas a významne prispelo k šíreniu dobrého mena našej školy, ale aj samotného mesta Turčianske Teplice.
    Partnerskú návštevu Gymnázia a Strednej odbornej školy pedagogickej v Novej Pake môžeme teda hodnotiť veľmi vysoko a pozitívne. Musíme však povedať, že táto návšteva by sa nemohla uskutočniť bez významnej finančnej i materiálnej pomoci našich sponzorov, ktorými boli: Mesto Turčianske Teplice, Rodičovské združenie pri SOŠP v Turčianskych Tepliciach, darčekový obchod Dorotka Turčianske Teplice, Mgr. Ján Baťka, p. Jaroslav Fidrik, p. Dušan Hrivnák a PhDr. Jaroslav Rešetár. Práve na tomto mieste im všetkým chceme vysloviť naše veľké ĎAKUJEM.
    Stretnutie v Novej Pake sa konalo v mene priateľstva a lásky a rozochvelo jemné struny dobra všade dookola v podobe krásnej hudby a piesní. Veríme, že táto nežná struna priateľstva sa bude chvieť aj naďalej a bude rozochvievať vždy ďalších a ďalších nasledovníkov oboch stredných škôl, ako i samotných miest Turčianske Teplice a Nová Paka.
    PhDr. Anna Badínová
0123456789


SÚŤAŽ V TVORBE NA PC - máj 2019


    V máji 2019 sa konala celoškolská súťaž v grafike na PC. Súťaže sa zúčastnilo 21 žiačok z 2. až 4. ročníka. Súťažiace si merali sily v získaných zručnostiach v kategórii: Tvorba obrázka vo vektorovom grafickom editore
    - žiaci mali za úlohu nakresliť obrázok – upútavku na ľubovoľný mesiac v kalendári podľa vlastného návrhu
    - hodnotila sa náročnosť obrázka a použité techniky pri jeho zhotovení

Výsledky sú nasledovné:
1. miesto: MICHALICOVÁ Adriána IV.B
                   HUBČÍKOVÁ Katarína III.B

2. miesto: BALÁŽOVÁ Lucia III.B
3. miesto: SERDELOVÁ Dominika II.D


    Víťazom gratulujeme. Všetkým ostatným súťažiacim prideľujeme čestné uznania za veľmi vydarené súťažne príspevky.
    Ing. Gabriela Rafajová
012345678910111213141516171819


RYTMY ĎALEKÉHO ORIENTU - 14.6.2019


    "Asharky", čiže členky kružku orientálnych tancov, zakončili tohtoročnú školskú činnosť 14. júna 2019, a to vystúpením na Dňoch mesta Turčianske Teplice. V dynamických tancoch (v dvoch cboreografiách) sa predstavili tri študentky – Veronika Oboňová (IV. A), Nelka Balková a Saška
Veselá (obidve z III. C) – v prvej, modernej, mali možnosť diváci vidieť mix orientálnych tanečných prvkov s vejármi, ktorý dievčatá nacvičili pod vedením čerstvej maturantky Veroniky. Druhý tanec - indický vytvorila známa martinská tanečnica, pôsobiaca aj v zahraničí – Janka Redechová.
    Tanečná skupina ASHÁR –(číta sa Ašár), ktorej členkami sú študentky Strednej odbornej školy pedagogickej v Turč. Tepliciach, vznikla ako krúžok orientálnych tancov už pred 10 rokmi. Dievčatá spolupracujú s teplickou tanečnou skupinou Amirah, vystupujú na jej podujatiach mestského i regionálneho charakteru. Po skončení školy pokračujú v tanci v iných tanečných skupinách, príp. si zakladajú vlastné, čo mi robí ako vedúcej krúžku veľkú radosť.
    S. Sudorová, vedúca krúžku
01


ÚŽASNÁ LA GIOCONDA - 11.6.2019


    Láska – nenávisť, slzy dojatia, ktoré vyvolala krása a energia umenia, utuženie priateľských vzťahov – to všetko v sebe spojil „učiteľský výlet“ do Štátnej opery v Banskej Bystrici. Dar v podobe nádhernej opery LA GIOCONDA sme si my, učitelia SOŠP, darovali sami. Zároveň nás potešilo, že
môžeme podporiť nášho mladého kolegu, Jakuba Strečanského, ktorý v uvedenej opere účinkuje. Deň 11. jún bol pre nás naozaj horúci, a to nielen počas slnečného dňa, ale rozpaľovali nás aj profesionálne výkony spevákov, kostymérov, a vôbec všetkých, ktorí sa na vydarenom predstavení podieľali. Vrelo ho odporúčame všetkým ... nielen učiteľom
    PaedDr. Slávka Sudorová
0123


SÚŤAŽ PAULINYHO TURIEC - 4.6.2019


    Dňa 4.6.2019 som bola pozvaná na slávnostné vyhodnotenie literárnej súťaže Paulinyho Turiec. Vyhodnotenie sa konalo v klubovni Gymnázia Viliama Paulinyho-Thota v Martine. Pozvaní boli rodičia, pedagógovia aj kamaráti, so mnou išla mamina. Všetko to začalo o 10 hodine. Žiaci gymnázia
predniesli úryvky z prác autorov. Celé totouvítanie doprevádzali spevom a hrou na klavíri a gitare. Veľmi sa mi to páčilo, potom nasledovalo samotné odovzdávanie cien. Ja som dostala čestné uznanie.
    Dominika Adamská I.A
012


DIEŤA JE ŽIVÝ KVET ZEME (M. Gorkij) - 1.6.2019


    „Prvým šťastím dieťaťa je, že je milované.“ (Giovanni Bosco)
    „Vo svojich deťoch žijeme ďalej.“ (Euripides)
    „Čo je človeku zo všetkých darov prírody milšie než jeho deti?“ (Marcus Tullius Cicero)

    Krásne citáty o deťoch, ktoré boli vyslovené v priebehu mnohých stáročí, len dokazujú, že láska k deťom neustále pretrváva, je večná - nech sa doba modernizuje, ako chce. V každom z nás je to malé, zraniteľné dieťa, ale i dieťa, plné očakávaní, túžob po dobrodružstve, po hre. Splniť tieto túžby malých i „veľkých detí“ sa aj tento rok podujalo Mesto Turč. Teplice v spolupráci s mestskou komisiou školstva a kultúry a k MDD zorganizovali Cestu rozprávkovým lesom. Rozprávkové bytosti v kúpeľnom parku i v lesoparku Bôr rozdávali radosť, zábavu, sladké odmeny, a veľký záujem bol tento rok aj o vozenie na koňoch (Farma Jack Mošovce), veď niektoré detičky videli živého koníka prvýkrát. Kto nechcel súťažiť, si zas mohol vychutnávať prechádzku v nádhernej prírode. Všetkých vytrvalcov, návštevníkov rozprávkového lesa čakal na konci cesty pri pódiu zaujímavý program – animačné aktivity II.B, maľovanie na tvár, Lúčik, Amirah, OZ Fatra – bojové umenia, Teplické mažoretky, automobiloví veteráni, a nesmela chýbať ani tombola.
    Poďakovanie za to, že aj tento rok mohli deti zažiť putovanie rozprávkovým lesom patrí všetkým dobrovoľníkom (p. učiteľkám, vychovávateľkám, žiakom) zo ZŠ Školská, ZŠ Horné Rakovce, ZŠ Diviaky, zo SOŠ P, z Gymnázia M. Galandu, zo ZUŠ Turč. Teplice, Mestského parlamentu mladých, rozprávkovú cestu určite tiež oživili vojaci z Dubnej Skaly.
    Krásny slnečný deň ešte viac rozsvietilo svetlo v detských očiach a srdciach.
    S. Sudorová
01234


FÓBIE - 28.5.2019


    Keď sa povie oddych, každý si predstaví niečo iné. Niekto si myslí, že oddych znamená ležať na gauči a pozerať telku, alebo prespať celé poobedie. My, žiacka školská rada, si oddych predstavujeme úplne inak, a to vo forme spoločného teambuildingu. Na aprílovom zasadnutí sme si dohodli termín
28.5.2019 a vybrali sme si divadelné prestavenie v Komornom divadle v Martine s názvom Fóbie.
    Keď nastal deň D, všetci sme sa stretli na železničnej stanici a netrpezlivo očakávali vlak. S malým meškaním sme sa ho predsa len dočkali. Naše prvé kroky viedli typicky do našej najobľúbenejšej čokoládovne BonBon, kde sme si pochutnali na skvelej endorfínovej čokoláde. Nabití energiou sme sa tešili na divadelné predstavenie. Ako každý rok, ani tentokrát martinské divadlo nesklamalo.
    Hra Fóbie je bizarnou mozaikou dramatických a pseudodramatických situácií okolo sobáša, ktorý sa možno ani neuskutoční. Taktiež je aj ironickým komentárom krízy medziľudských vzťahov a neschopnosťou komunikovať - a to nielen medzi zúfalými snúbencami, ale aj medzi ich rodičmi a priateľmi. Táto hra je skutočným zrkadlom toho, čo v súčasnosti všetci žijeme a zažívame. Fóbie sú síce komédiou popretkávanou množstvom vtipných a humorných situácií, no keď sa divák nad nimi zamyslí, musí ho zamraziť z toho, do akého štádia sa dostali medziľudské vzťahy, čo a ako dnes ľudia riešia a do akého stavu sa dostala naša spoločnosť.
    Už dlho sme sa na ničom tak nepobavili ako na tomto predstavení. Celkovo trvalo 95 minút bez prestávky, takže sme stihli aj skorší autobus domov. Všetci členovia rady si toto divadlo neskutočne pochvaľovali a určite ho odporučíme aj ostatným blízkym priateľom, pretože naozaj stojí zato ho vidieť.
    A my sa tešíme na ďalší spoločný „oddych“ od školy a našich povinností.
    Soňa Tomašáková, medialistka
012


POSLEDNÉ ZVONENIE - 27.5.2019


    Nastal čas, kedy sa chodby našej školy ešte nedávno plné smiechu, vtipov a sĺz šťastia zrazu zmenili na chodby smútku, plaču a sĺz lúčenia. Pre naše kamarátky, priateľky, študentky, štvrtáčky, maturantky sa ukončilo ich pôsobenie na alma mater. Rok čo rok sa táto situácia opakuje, ale stále je
to v niečom iné, no zakaždým emotívne a dojemné. Vysedávanie na chodbách počas prestávok, riešenie banálnych problémov v parku či na námestí alebo v MIMOZE, vtipné príhody z cestovania, trávenie spoločných chvíľ pojedaním pizze na izbách... Toto bude chýbať každej z nás, pretože takéto chvíle sú neopakovateľné. Naše štvrtáčky a štvrtáci sa ukončením strednej školy maturitnou skúškou ocitli na obrovskej križovatke života a nikto z nich zatiaľ netuší, kam ich cesta, pre ktorú sa rozhodli, zavedie.
    ,,Čo bude ďalej? Kam teraz? Čo ak nezmaturujem?“ tieto otázky sme neraz počuli od našich maturantiek i maturantov a s blížiacim sa termínom skúšok tieto otázky naberali na frekvencii s počuteľnou bázňou v hlase a zúfalstvom v očiach. A zrazu je po všetkom! V pondelok 27.mája 2019 pre štvrtákov zazvonil školský zvonček posledný krát. Poslednýkrát si sadli do lavíc, poslednýkrát si podali ruku s triednymi učiteľmi aj ostatnými vyučujúcimi a poslednýkrát prešli krásnou rozkvitnutou alejou.
    O 12:30 hod. (po piatej vyučovacej hodine) sa všetci študenti pod dozorom vyučujúcich presunuli do vyzdobeného kultúrneho domu. Pohľady usadených profesorov a zvedavých študentiek nižších ročníkov boli upriamené na dvere, ktorými prichádzali už bývalí študenti 4.A, 4.B, 4.C a 4.D triedy. Nie ako strapaté, neupravené dievčatá, ale ako elegantné, sebavedomé dámy a spolu s nimi aj dvaja šarmantní a upravení mladí muži. Po ich nástupe na pódium nasledovala študentská hymna GAUDEAMUS. Na úvod sa im prihovorila riaditeľka školy Ing. Katarína Hanková, ktorá vyzdvihla výborný prospech štvrtáckych tried, ich vzornú dochádzku a všetkým odchádzajúcim maturantom popriala veľa šťastia v ďalšom živote. Po príhovore predsedníčky žiackej školskej rady Miriam Forgáčovej nám všetkým – učiteľom, vedeniu i spolužiakom - štvrtáci vo svojom príhovore venovali slová vďaky, uznania a so smútkom v duši sa rozlúčili. Mnohé študentky i dvaja študenti boli za svoju prácu, účasť v súťažiach a reprezentovanie školy odmenení knižkami od svojich triednych profesoriek. Počas odmeňovania a preberania maturitných vysvedčení sa všetci štvrtáci podpísali do pamätnej knihy školy. Rozlúčka bola tradične ukončená obrovským potleskom, kedy maturanti už bez triednych profesoriek, ktoré im so slzami v očiach mávali, zišli z pódia a odišli do svojej budúcnosti. Od žiackej školskej rady dostali na rozlúčku malú pozornosť - drevený štipček s logom školy pre šťastie a sladkú odmenu. Našim úspešným maturantom ešte raz touto cestou prajeme šťastie a úspech v ďalších etapách ich života.
    Soňa Tomašáková, medialistka
012345678910111213141516171819202122232425


SÚŤAŽNÝ PROJEKT "ČÍTAM – PÍŠEM – KRESLÍM" - 10.2018 - 03.2019


    Projekt prebiehal v dvoch etapách. Od októbra do decembra 2018 sa mohli žiačky zapojiť do projektu svojimi literárnymi prácami a od januára do marca 2019 ilustráciami k týmto aj iným literárnym dielam. Komisia, ktorá sa skladala z vyučujúcich slovenského jazyka a metodiky výtvarnej
výchovy, vybrala najlepšie práce. Autori boli odmenení darčekovými poukážkami kníhkupectva Martinus, ale pochvalu si zaslúžia všetci, ktorí sa do súťaže zapojili.

Víťazky:
    literárna tvorba:
        1. Patrícia Gonšorová, IV.A
        2. Natália Prívarčáková, I.B
        3. Lenka Ursínyová, IV.B

    výtvarná tvorba:
        1. Alica Durbáková, IV.B
        2. Adriána Michalicová, IV.B
        3. Anna Rakárová, IV.A

    Mgr.E.Javornícka
0123456


SENIORI ODHADZOVALI PALICE – 11.4.2019


    Dňa 11.4.2019 (štvrtok) členovia ŽŠR dostali príležitosť spríjemniť štvrtkové poobedie dôchodcom. Spoločne s našou koordinátorkou Mgr. Natáliou Zajacovou sme zavítali do Domova sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach v spolupráci s dievčatami z III.B triedy, ktoré si pre seniorov
pripravili bohatý folklórny program. Tancovali, spievali, hrali, čo im sily stačili! Program sa seniorom páčil až tak, že odhodili svoje paličky a pridali sa k dievčatám, aby si spoločne zaspievali a zatancovali. Všetci sme ich odmenili neutíchajúcim potleskom, ktorý priniesol ešte pár skladieb navyše ako prídavok.
    My, členovia rady, sme si po kultúrnom programe pre seniorov pripravili rôzne stanovištia, kde si mohli zahrať spoločenské hry, maľovať obrázky, vymaľovávať antistresové omaľovánky, či vo workshopoch pod vedením členov rady vytvárať záložky, veľkonočné dekorácie a pohľadnice. Bolo vidieť, že sme im urobili radosť a musíme potvrdiť, že sa všetci naozaj snažili. Podarilo sa nám vyčariť na tvárach nejedného deduška a babičky radostný úsmev a spomienkami sa vrátiť do ich mladosti. No seniori nám nezostali nič dlžní. Šikovné a zručné dôchodkyne zobrali ihlice a vlnu a učili nás štrikovať. Nebolo to také ľahké, ako to vyzeralo v podaní týchto aktívnych dám, ale zistili sme, že to nie je nemožné a keď v tom budeme pokračovať, môžeme si na zimu upliesť aspoň teplý šál. Nezabudli sme ani na tých, ktorým zdravotný stav nedovoľoval prísť do jedálne a museli zostať na izbách. Študentky III.B zobrali svoje hudobné nástroje a oblečené v krojoch prešli všetky izby a poschodia, aby doniesli pieseň a radosť i tým imobilným.
    Ďakujeme domovu sociálnych služieb za to, že nám vyšli v ústrety a mohli sme opäť užitočne stráviť čas a spríjemniť chvíle zaslúženým dôchodcom, ktorý nám rozdali mnohé životné skúsenosti, múdrosti a dobré rady a že sa s nami podelili aj o ich krátke, ale zato radostné úseky z ich životov. Touto cestou by sme sa chceli poďakovať pani Ludíkovej, ktorá sa do veľkej miery zaslúžila o úspešnosť tohto podujatia.
    Dúfame, že sa všetci cítili príjemne a veľmi sa tešíme na ďalšie stretnutie!:)
    Soňa Tomašáková, medialistka



    Pripravili sme pre Vás video z návševy v Domove dôchodcov.     Ak máte záujem pozrieť si ho, kliknite na obrázok.





012345678


PRVOAPRÍLOVÉ POBLÁZNENIE – 4.4.2019


    Prvý apríl tzv. deň bláznov je deň, kedy si ľudia robia srandu z ostatných, ale aj sami zo seba. Bláznivé podujatie si na pripomenutie tohto šialeného dňa pre študentov našej školy pripravila 4.4.2019 Žiačka školská rada. Úlohou študentiek bolo pripraviť si NAJORIGINÁLNEJŠÍ a
NAJKREATÍVNEJŠÍ make-up, účes a outfit. Triedy III.B, II.D a I.C sa tejto akcie zmocnili veľmi dobre. Body im boli pridelené nasledovne: III.B – 5 bodov, II.D – 3body, I.C – 2body. Bolo priam obdivuhodné, aká kreativita je v našich študentkách. Ostatné triedy sa do tejto akcie nezapojili, čo bola škoda. Zapojeným triedam ďakujeme a ostatných študentov touto cestou povzbudzujeme a čakáme, ako sa vybláznia na ďalších podujatiach.
    Medialistka Natália Očkajáková
012


DEŇ NARCISOV – 11.4.2019


    Dňa 11.4.2019 sa uskutočnila verejná zbierka Deň narcisov, ktorú každoročne organizuje Liga proti rakovine. Podľa pokynov, ktoré nám zaslal organizátor, sme vytvorili 3 stanovištia. Na každom stanovišti boli 3 dobrovoľníčky, ktoré boli riadne značené identifikačnými znakmi, ktoré požadoval
o organizátor (identifikačné čísla, pokladnička, tričká, narcisy).
    Úlohou dobrovoľníkov bolo informovať verejnosť o dôvode zbierky, rozdávať umelé narcisy a letáčiky, ktoré poskytol organizátor. Dobrovoľníčky sa pohybovali v uliciach Turčianskych Teplíc a v škole.
    Celková vyzbieraná suma bola 1317,94 €, ktorá bola 12.4.2019 poukázaná na účet Ligy proti rakovine.
012


ŠTUDENTI V ÚTROBÁCH NAJDÔLEŽITEJŠÍCH INŠTITÚCIÍ ŠTÁTU – 5.4.2019


    V piatok 05.04.2019 sa dve členky ŽŠR Andrea Graňáková a Katarína Kormaňáková zúčastnili prehliadky NBS a NR SR spolu s členmi iných žiackych školských rád nášho kraja, ktorá bola pre nich odmenou za zapojenie sa do 3.ročníka Olympiády žiackych školských rád stredných škôl Žilinského
samosprávneho kraja. Prehliadka sa začala v Národnej banke Slovenska v Bratislave, kde študentov privítal zodpovedný pracovník z oddelenia komunikácie a pripravil si pre nich záživný program. Obsahom programu boli informácie o fungovaní NBS, o tom, akú dôležitú rolu pre ľudí zohráva, ale aj rôzne zaujímavosti, ako napríklad, že peniaze sa vyrábajú z bavlny ako oblečenie, alebo že každá bankovka má svoje sériové číslo. Študenti sa dozvedeli aj o tom, ako na svet vplýva inflácia, aký má význam a ako predísť znehodnocovaniu peňazí. Na záver prezentácie dostali študenti priestor diskutovať a pýtať sa otázky, ktoré ich zaujímali.
    Tam však výlet nekončil. Ich spoločné kroky smerovali do Národnej rady Slovenskej republiky. Hneď na úvod všetci študenti museli prejsť bezpečnostnou kontrolou, a potom ich čakala veľmi príjemná pani sprievodkyňa, ktorá im predstavila tak históriu slovenskej politiky ako aj jej súčasnosť. Študenti mali možnosť zúčastniť sa prehliadky budovy NR SR, ktorá pôsobí veľmi honosne, alebo sa mohli pozrieť na to, ako prebieha naozajstné rokovanie. Študenti zvolili druhú možnosť, a tak z balkóna nad rokovacou sálou pozorovali práve prebiehajúce rokovanie poslancov a odvolávanie ministra dopravy. Bolo zvláštne ocitnúť sa uprostred diania, počúvať rôzne názory a dozvedieť sa informácie z prvej ruky skôr, ako budú uverejnené v médiách.
    Tento neštandardný darček obohatil všetkých, ktorí sa prehliadky oboch inštitúcií zúčastnili a z Bratislavy odchádzali s novými poznatkami a zážitkami. Uvedomili si, aké dôležité pre náš každodenný život je, aby všetko fungovalo, ako má. Či už banky alebo politika. Každý by mal dostať príležitosť to zistiť tak, ako práve títo študenti.
    Katarína Kormaňáková, technička
0123


VYNÁŠANIE MORENY V MŠ HORNÉ RAKOVCE – prax III.A – 1.4.2019


    Dňa 1.4.2019 sa žiačky triedy III.A zúčastnili vynášania Moreny v MŠ Horné Rakovce. Dievčatá prešli s deťmi od MŠ k hotelu Vyšehrad v Turčianskych Tepliciach. Žiačky boli oblečené v tradičných turčianskych krojoch. Cestou v sprievode spievali známe ľudové piesne. Deťom, ale aj okoloidúcim,
predviedli zvyk Vynášania Moreny, ktorý uskutočňujú hlavne na dedinách. Rozlúčili sa so zimou a privítali jar. Na moste pri hoteli Vyšehrad žiačky hrali na gitarách, flaute, spievali ale si aj zatancovali.
    Deti zaujali zapálením Moreny, ktorú potom hodili do vody a pri tom kričali: ,,Pác Muriena do vody!´´ S deťmi sa radovali, tlieskali, skákali a na záver si zahrali hru a spievali pesničku Zlatá brána. Tak ako prišli v sprievode aj odišli do MŠ za pomoci spevu pesničiek a pani učiteliek.
    Týmto sa chcem poďakovať pani profesorke Tumovej, ktorá s nami celý program nacvičila, pani profesorkám praxe p. Kučerovej, p. Michalkovej a pani učiteľkám v MŠ za možnosť vyskúšať si vyniesť Morenu a žiačkam III.A triedy za nacvičený program.
    Rebeka Ohurniaková, III.A
012345678910111213141516


VYNÁŠANIE MORENY V MŠ DOLNÁ ŠTUBŇA – prax III.D – 20.3.2019


    „Vyniesli sme máj pod zelený háj, aby tráva rástla pekná, zelená, vyše kolená,..“
    Táto pieseň sa niesla Dolnou Štubňou, dňa 20.3.2019 keď sa žiačky III.D triedy v Materskej škole Dolná Štubňa lúčili so ZIMOU a vítali JAR - vynášali Morenu. Žiačky tejto triedy sa rozhodli ukázať
deťom v MŠ ako naši predkovia slávili jarné zvyky a obyčaje. Jedným z nich bolo aj to spomínané, vynášanie Moreny. Bola to slamená bábka, oblečená do dievčenských šiat a symbolizovala chorobu, smrť, zimu a ľudia verili, že keď ju zničia – prídu teplejšie dni. Keď sme prišli k potoku, deti sa už nevedeli dočkať, kedy Morenu zapálime a hodíme do vody. "Pác Muriena do vody! Pác Muriena do vody!" Na tento náš pokrik sme hodili zapálenú Morenu do vody a všetci sme sa radovali.
    Potom sme sa s deťmi vrátili späť do MŠ a zatancovali si na rôzne ľudové piesne.
    Myslím, že môžem za každého povedať, že nám tento program vyšiel. No obrovské ďakujem patrí hlavne pani profesorke Tumovej, ktorá si ako vždy našla na nás čas a mala s nami trpezlivosť. ĎAKUJEME
    Natália Očajáková, III.D
012345678910


VYNÁŠANIE MORENY V MŠ NA ŠKOLSKEJ – prax III.B – 19.3.2019


    Dňa 19.3.2019 ukázali dievčatá z III.B deťom z materskej školy, ako sa tradične vynášala Morena. Obliekli sme sa do krojov, nachytali slamenú Morenu a mohli sme vyraziť.
    Pred budovou materskej školy sme spravili sprievod. Spievali sme rôzne ľudové piesne a pomaly
sme kráčali ku rieke. Tam sme deťom predstavili Morenu, tradície, ktoré ľudia robili, spievali sme piesne. Najväčší zážitok mali deti, keď sme zapálili Morenu a kričali: „Pác Muriena do vody!“ Nakoniec sme ju hodili do rieky Turiec a prúd ju odniesol preč, ako aj zimu s ňou.
    Zatancovali sme posledný tanec a potom sme tancovali s deťmi na rôzne ľudové nôty. Nakoniec sme si všetci spolu zahrali hru Zlatá brána.
V akom sprievode sme prišli ku rieke, v takom sme aj od nej odišli. Pred materskou školou sme sa rozlúčili s deťmi a naše vynášanie Moreny sa vtedy skončilo.
    Týmto článkom by som chcela poďakovať v mene celej III.B pani profesorke Tumovej, ktorá s nami nacvičila všetky piesne a tance a mala s nami toľko trpezlivosti. Ďakujeme.
    Lucia Balážová, III.B
01234567891011


NETRADIČNÝ KARNEVALOVÝ SPRIEVOD – 28.2.2019


    „Čo je tu dnes veľký bál? A či dáky karneval? Sprievod masiek krúži v kruhu, jedna maska strieda druhú.“
    Toto je len krátky úryvok textu kedysi známej pesničky zo Zlatej brány. Presne takto to vyzeralo aj
na našej škole v starej telocvični dňa 28.2.2019. Miestami sme mali pocit, že sme sa ocitli v rozprávkovom svete, kde zavítali medúzy, pastelky, ceruzky, babky, dinosaurus, Pat a Mat, Alica v krajine zázrakov a mnoho iných masiek. To sa však len cez veľkú prestávku telocvičňa premenila na jednu úžasnú karnevalovú párty. Na celej škole vládla čarovná hudobná atmosféra, počas ktorej sa študenti presunuli zo svojich tried po chodbách a širokom schodisku v rytme tanečných melódií do telocvične. Žiačka školská rada si pre týchto študentov pripravila Just dance, kde sa všetky masky poriadne vyšantili.
    Tešíme sa z početnej účasti študentov na tomto podujatí, za ktoré mohli získať body a veríme, že o rok si karneval opäť zopakujeme a aspoň na chvíľu sa prenesieme do magického sveta rozprávok, tanca a zábavy!
    Natália Očkajková, medialistka


    Pripravili sme pre Vás video z karnevalu.
    Ak máte záujem pozrieť si ho, kliknite na obrázok.





0123456789101112131415161718192021222324


KARNEVAL V MŠ DOLNBÁ ŠTUBŇA – prax III.D – 27.2.2019


    „Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide, kto nemá kožúška zima mu bude.“
    Táto pieseň zaznela dňa 27.2.2019 v MŠ Dolná Štubňa, kedy si študentky III.D spolu s deťmi pripomenuli tradíciu pochovávania basy.
    Záverečné fašiangové dni sú vždy zábavné a veselé. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Konečne nastal deň dlho očakávaného karnevalu. Deti prezlečené do originálnych masiek tancovali, spievali a zabávali sa. Celý priebeh pochovávania basy bol zaujímavý, spoločne sme basu oplakávali a pochovali. No zábava sa ešte neskončila. Bolo pre nás odmenou hrať a spievať deťom a pani učiteľkám. No najkrajšou odmenou boli rozžiarené detské očká, radosť, dobrá nálada a pekný zážitok, na ktorý budú dlho spomínať.
    Natália Očkajáková, III.D
0123456


KARNEVAL V MŠ ŠKOLSKÁ – prax III.B – 26.2.2019


    Dňa 26.2.2019 sa dievčatá z III.B pripravili na karneval v MŠ Školská, na ktorom boli deti z materskej školy oblečené v krásnych maskách. Samozrejme aj my sme sa obliekli do rôznych masiek a nechýbal ani program, ktorý sme si pre deti pripravili.
    Ako praví fašiangovníci sme deťom koledovali, vraveli rôzne vinše, spievali piesne a tancovali. Spravili sme promenádu masiek, na ktorej sa nám všetky deti ukázali, predviedli a samozrejme spolu s nami aj odfotili.
    Fašiangy pokračovali kým neprišla tá najsmutnejšia vec – pochovávanie basy. Všetky sme si zo srdca poplakali a spievali sme smutné piesne nad našou milovanou basou. Deti to všetko so zatajeným dychom sledovali a pozorne počúvali. Keď sa pochovávanie basy skončilo, pokračovali sme v radovaní, lebo pôst ešte zďaleka neprišiel.
    Deti išli na olovrant a my sme za vtedy pripravili triedu na karneval. Púšťali sme mnoho piesní a tancovali jedna radosť, kým neprišiel ten čas, aby sme sa s deťmi rozlúčili a pomaly išli späť do našej školy.
    Lucia Balážová, III.B
012345678


ŠESŤ HODÍN UMELECKÉHO SLOVA - 27.2.2019


    Dňa 27.2.2019 sa miestnosť I.B v PaSA zaplnila študentkami 1. – 4. ročníka. Tie sa počas šiestich vyučovacích hodín snažili odkryť krásu našej i zahraničnej beletrie, a to nielen prostredníctvom výberu zaujímavých ukážok z poézie a prózy, ale hlavne precíteným prejavom.

VÝSLEDKY RECITAČNÝCH SÚŤAŽÍ HVIEZDOSLAVOV KUBÍN, ŠTÚROV PAMÄTNÍK, VANSOVEJ LOMNIČKA

HVIEZDOSLAVOV KUBÍN
Próza
    1. Bianka Lacková I.A – s postupom do regionálneho kola
    2. Noemi Svetlošáková II. D
    3. Tamara Žihlavníková III. B

Poézia
    1. Dorota Lenďáková II.A – s postupom do regionálneho kola
    2. Lucia Domoráková I.B
    3. Natália Reginová I.C

VANSOVEJ LOMNIČKA
Próza
    1. Denisa Koštialiková III. A – s postupom do krajského kola
    2. Lea Ilovská II.D
    3. Dominika Kováčová II.B

Poézia
    1. Tamara Žihlavníková III.B – s postupom do krajského kola
    2. Katarína Jakušovská I.C
    3. Veronika Joklová III.B

ŠTÚROV PAMATNÍK (prednes poézie a prózy pre deti a mládež)
Próza
    1. Lea Ilovská II.D
    2. Alexandra Plutinská III.D
    3. Emma Tropeková II.C

Poézia
    1. Janka Ďurišová III.B
    2. Zuzana Svítková II.B
    3. Lenka Sivčáková III.B

Víťazom srdečne blahoželáme!!!
kabinet SJL

01234567


Hudobná exkurzia v LHM Banská Bystrica – triedy II.C a II.B – 21.2.2019


    Dňa 21.2. 2019 sme sa triedy II.C a II.B zúčastnili hudobnej exkurzie v Literárno - hudobnom múzeu v budove Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici.
    Najskôr sme navštívili oddelenie: Ľudové hudobné nástroje na Slovensku, kde nám milý
sprievodca porozprával o výskume výroby a uplatňovania ľudových hudobných nástrojov. Po dostatočne veľa informácii sme si mohli dané hudobné nástroje vyskúšať. Veľmi sme sa zabavili a z niektorých nástrojov sme boli prekvapené.
    Ďalej naše nohy smerovali do oddelenia: Bábkarský salón. Po príchode dnu sme všetci ostali milo prekvapení, totiž strop vyzeral priamo ako nebo a všade naokolo boli bábky a príjemná atmosféra, ktorú nám vytvárala pani sprievodkyňa svojím hraním divadla. Neskôr sme sa dozvedeli zopár informácii o bábkarských tradíciách na Slovensku: o rodine Anderlovcov, Antona Anderleho z Radvane, výrobcov bábok na strednom Slovensku a mnoho iných a zaujímavých informácii. No a tesne pred koncom sme si pozreli zopár divadelných ukážok a na úplný záver sme si mohli vyskúšať a detailnejšie poobzerať bábky.
    Naša posledná zástavka bola v oddelení: Hudobné átrium. Na prvý pohľad miestnosť vyzerala veľmi upokojivo a tak relaxačne. Na začiatok sme si dali stoličky do kruhu a pozreli si krátky dokument o rytme. Dokumentom sa nám snažili vysvetliť, že rytmus nie je len v hudbe ale všade okolo nás. Neskôr sme sa zoznamovali s pre nás dosť netradičnými hudobnými nástrojmi, ktoré pochádzali z Afriky. Každý hudobný nástroj sme si mohli vyskúšať a na záver sme si rozdelili hudobné nástroje a snažili sme sa na základe rytmu vytvoriť jednoduchú melódiu.
    Vďaka tejto exkurzii sme sa dozvedeli veľa nových informácii a hlavne sme sa zabavili.
    Andrea Kališíková, II.C
0123456789101112131415161718192021


VALENTÍN NA ŠKOLE – 14.2.2019


    Deň 14. február – Deň zaľúbených. Každý človek si praje nájsť svoju pravú lásku, cítiť sa šťastný a hlavne milovaný. Ľudia si v tento deň kupujú kvety, dávajú symbolické darčeky, pohľadnice, píšu si zaľúbené listy.
    Aj my na SOŠP sme sa rozhodli tento deň osláviť. Pripravili sme vyzdobenú valentínsku škatuľu, do ktorej mohli študenti školy týždeň pred spomínaným sviatkom vhadzovať listy či odkazy adresované niekomu, koho majú radi. Krabica sa nám zaplnila valentínkami, ktoré sme v deň D, vlastne deň V, osobne roznášali adresovaným osobám.
    A keďže Valentín je o vzťahoch a pozitívnych emóciách, chceli sme vyčariť úsmev na tvárach aj našim pedagógom. Každá trieda mala za úlohu vytvoriť pre svojho triedneho učiteľa vlastnú pieseň, ktorá by bola skutočne originálna a kreativite sa medze nekládli. Dievčatá vytvorili pre svojich triednych bravúrne texty piesní, či už na melódiu známych skladieb pustených z mobilov, alebo zložením vlastnej melódie zahranej na hudobných nástrojoch, ba dokonca niektoré sa aj prezliekli do kostýmov.
    Cez prestávky chodila ŽŠR po triedach a spolu s valentínskou poštou hodnotila piesne. Bolo ťažké rozhodnúť, ktorá bola najoriginálnejšia a najchytľavejšia. Zapojeným triedam sme sa snažili čo najspravodlivejšie udeliť body, ktoré sú vyvesené na nástenke ŽŠR. Najvyšší počet bodov (10) dostali triedy I.A, 2.B, 2.C , 2.D a 3.C.
    Všetkým zapojeným chceme poďakovať za skvelý prístup a dúfame, že sa im tento deň páčil, že znovu mali možnosť prejaviť svojho tvorivého ducha a že sa takto kreatívne budú zapájať aj do iných akcií usporiadaných žiackou školskou radou.
    Udelené body jednotlivým triedam sú nasledovné:
        1.A - 10 bodov
        1.B - 1 bodov
        1.C - 1 bodov
        1.D - 8 bodov
        2.A - 8 bodov
        2.B - 10 bodov
        2.C - 10 bodov
        2.D - 10 bodov
        3.A - 8 bodov
        3.B - 8 bodov
        3.C - 10 bodov
        3.D - 8 bodov
        4.A - 0 bodov
        4.B - 8 bodov
        4.C - 0 bodov
        4.D - 0 bodov

    Soňa Tomašáková, medialistka
0123


ŠTUDENTSKÁ PÁRTY – 14.2.2019


    Deň 14. február patrí už pár rokov k obľúbeným, ale i zatracovaným sviatkom zaľúbených. Tento deň je možnosťou prejaviť svoje city otvorenejšie, potešiť svoju platonickú či skutočnú lásku čokoládovým srdiečkom, pekným vyznaním, kvetmi – tvorivosti sa medze nekladú.
    Aj Mesto Turč. Teplice, Komisia školstva a kultúry v spolupráci Mestským parlamentom mladých chceli študentov príjemne prekvapiť, a tak pripravili pre nich tanečnú párty. Akcia, ktorá sa konala v ŠI SOŠ P, mala u mladých úspech, potešilo ich, že sa mohli pri dobrej hudbe a tanci vyblázniť, jednoducho, „zresetovať“ hlavu. Vďaka za príjemne strávený večer patrí spomenutým organizátorom, p. Martinovi Kováčovi, ktorý sa skvelou hudbou postaral o výbornú atmosféru. Programom zaujali dievčatá z krúžku orientálnych tancov SOŠ P a o uvedenie akcie sa postarala členka MPM, Dorota Lenďáková. Poďakovanie tiež patrí PaedDr. Miroslave Michalcovej, vyučujúcej SOŠP a II. A zo SOŠ P za peknú výzdobu a p. riaditeľke pedagogickej školy Ing. Kataríne Hankovej a jej zástupkyni Radke Stuchléj za to, že umožnili zorganizovať Študentskú party v priestoroch ŠI SOŠ P.
KŠaK, Turč. Teplice
0


FAŠIANGOVÝ KARNEVAL V MŠ HORNÉ RAKOVCE - PRAX III.A – 11.2.2019


    Zábava, radosť, smiech, masky. Toto sú slová, ktoré charakterizovali 11.2.2019 v MŠ Horné Rakovce fašiangový karneval. Tento deň bol nielen pre deti, ale aj pre pani kandidátky výnimočný. Deti už od rána prichádzali do MŠ v krásnych farebných a najmä neobvyklých maskách. Deti ale aj
rodičia prekvapili svojou kreativitou. O zábavu sme sa neskôr postarali my, pani kandidátky. Pred deťmi sme vystúpili s programom, ktorý bol plný spevu a tanca. Deti však samozrejme dlho nesedeli, ale hneď sa pridali k nám. Hrali sa rôzne hra, hádali hádanky a nakoniec sme si zatancovali na veselé karnevalové piesne. Deti prešli zlatou bránou a každá maska dostala sladkú odmenu. A posledný bod nášho programu bolo vyhodnotenie najlepšej masky. Víťazné dieťa sa nám predviedlo v maske popcornu.
    Chceli by sme sa poďakovať vedeniu MŠ a ochotným pani učiteľkám za poskytnutie materiálu a techniky. Osobitné poďakovanie patrí pani učiteľke Tumovej, ktorá nás poctivo pripravila na túto akciu.
    Vanesa Pehelová a Denisa Koštialiková, III.A
01234567


FAŠIANGOVÝ KARNEVAL V MŠ DIVIAKY - PRAX III.C – 5.2.2019


    Dňa 5.2.2019 sa trieda III.C zúčastnila fašiangového karnevalu pre MŠ Diviaky. Hneď ako sme prišli, privítali nás krásne princezné, odvážni hrdinovia, bojovní indiáni, roztomilé zvieratká a ostatné nádherné masky. Pani učiteľky taktiež nezabudli na kostým. Ani my sme neboli výnimkou. Veď ako to
chodí, na každom karnevale- nik nesmie byť bez masky. Keď už sme boli všetci takíto vyparádení, mohla začať zábava. A veruže jej bolo! Masky sa ukázali v plnej paráde na promenáde a tak ich mohol obdivovať každý. Potom, ako to už na fašiangovej zábave býva, sme zaspievali a zatancovali niekoľko ľudových piesní a deťom priblížili fašiangovú tradíciu. Neobišli sme sa bez krojov a živej hudby. Avšak zábava sa razom premenila na smútočnú udalosť, kedy sme sa rozlúčili s našou milovanou basou. Všetci sme si poplakali, no smútok netrval dlho pretože prišla zaslúžená odmena pre všetky masky.
    Aj napriek prvotnému stresu a obavám všetko dobre dopadlo. Aj touto cesto by sme sa chceli poďakovať všetkým vyučujúcim, ktorí nám pomáhali a najmä pani prof. Tumovej za nácvik celého programu. Dúfame, milá basa, že sa máš na tom druhom svete dobre.
    Katarína Bútorová III.C
0123


KALIMBOHRANIE V MŠ – 29.1.2019

    Čáry, máry, fuk,
    počujes ten zvuk?
    Čo to tak krásne znie?
    To naše kalimbohranie.

    Dňa 29.1.2019 sme sa zúčastnili s pani učiteľkou PhDr. E.Rešetárovou na kurze Hry na kalimbu - Kalimbohranie. Prenádherný zvuk Kalimby sa niesol z MŠ Jarná v Žiline, kde si okrem nás s nami zahrali aj deťúrence a ostatné pani učiteľky z okolitých krajov.
    Kalimba je africký hudobný nástroj, skladá sa z drevenej dosky s kovovými lamelami. Nástroj držíme v ruke a zvuk nám vychádza pomocou brnkania prstov na konci kovových lamiel. Každá kalimba ma iný zvuk a každá je tvorená a vyrábaná s láskou a citom.
    Lektorkou kurzu bola Daniela Knochová, ktorá nás pomocou rozprávky vtiahla a uniesla do ríše kalimbohrania a rôznými hrami nám ukázala, ako na tomto čarovnom nástroji vznikol zvuk, ako ho správne používať a vniesť pokoj a harmóniu do našeho tela.
    Na kurze sme sa zúčastnili vďaka spolupráci Spoločnosti pre predškolskú výchovu - región Žilina so SOŠ pedagogickou a vďaka pozvaniu pani učiteľky PaedDr. Renáty Balkovej. Veľké ďakujem patrí lektorke Daniele Knochovej, pani učiteľke PhDr. E.Rešetárovej za možnosť zúčastniť sa tohto kurzu, spoločnosti pre predškolksú výchovu-región Žilina a samozrejme koordinátorke a predsedníčke spoločnosti pre predškolskú výchovu v regióne Žilina PaedDr. R. Balkovej.
    žiačky P.Balková, A. Veselá III.C
012


FAŠIANGY V ŠKD NA ZŠ ŠKOLSKÁ – PRAX IV.A – 29.1.2019


    „Fašiangy sa začínajú, len bohaté vykrúcajú. Poď chudobná, poď tancovať, budeme ti fašiangovať!“
    ...aj touto piesňou sme 29.1.2019 fašiangovali v ŠKD pri ZŠ Školská. Žiakom sme v našom
fašiangovom programe priblížili krásnu tradíciu Fašiangovej zábavy spojenú s obradom pochovania basy. Basu sme poriadne oplakali, úctivo sa s ňou rozlúčili, ale keďže ešte nebol posledný fašiang pred popolcovou stredou, naďalej sme sa zabávali a s deťmi sme si aj zatancovali.
    Celou školou znel náš radostný spev v sprievode živej ľudovej hudby IV.A triedy. Žiakom a pani vychovávateľkám sa program veľmi páčil. Dostali sme pochvalu aj od rodičov detí a pani upratovačiek, ktorí nás povzbudili k ďalšiemu zachovávaniu zvykov.
    A čo povedať na záver? „Fašiangy sa krátia, už sa nenavrátia...“
    Veronika Oboňová, IV.A
0123456


NARODENINOVÁ HAFLA – 19.1.2019


    Každý oslavuje svoje narodeniny – veď sú len raz za rok. A ako oslávi svoje narodeniny tanečná skupina? No ako inak, než tancom. A tak skupina orientálnych tancov z Prievidze – Basheera zorganizovala akciu pod názvom Narodeninová hafla , ktorá sa konala 19. 1. 2019.
    A ako som sa k tomu dostala ja? Jeden večer som si „rolovala“ FB a vyskočila mi tam udalosť – Narodeninová hafla. Najviac ma v článku zaujala veta: „Tanečnice, ktoré majú záujem vystúpiť, nás môžu kontaktovať správou.“ Po pár dňoch rozhodovania, zvažovania som nabrala odvahu a napísala správu. Veď mám určitú prípravu v krúžku Ashár na našej škole. A už to bolo! Doteraz som vždy vystupovala so skupinou Ashár, ktorá funguje v pedagogickej už niekoľko rokov, tentoraz som však „asharky“ nechala doma a vystúpila sólo. Veľkou oporou mi boli moje mladšie sestry, moje faninky, a kamaráti, ktorí prišli na Haflu. Najväčšia radosť prišla po Hafle, keď som dostala ponuku stať sa členkou samotnej skupiny Basheera (krúžok mal predsa len svoj zmysel). Vzhľadom na môj maturitný ročník ponuku zvažujem. Úžasný zážitok ešte viac „osladila“ výborná torta, na ktorej sme si všetky tanečnice spokojne pochutnávali. Určite sme sa pritom všetky tešili na ďalšie tanečné stretnutie - možno práve aj na tanečnú prehliadku YA ELBI v Turčianskych Tepliciach, ktorej 6. ročník bude už túto jeseň.
    Veronika Oboňová, členka krúžku orientálnych tancov Ashár
0123


DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ – 14.1.2019


    Druhý novoročný týždeň, v pondelok 14. januára , sa v priestoroch našej školy uskutočnil Deň otvorených dverí pre záujemcov o štúdium na naščej škole.
    Záujemcovia ako aj ich rodičia, či rodinní príslušníci, ktorí spolu s nimi prišli na Deň otvorených
dverí mali možnosť vidieť ukážky z jednotlivých predmetov, ktoré študenti absolvujú počas štúdia, ako napríklad: pedagogika, psychológia, odborná prax, hudobná, výtvarná, telesná a jazyková výchova, tvorivá dramatika, cudzie jazyky, metodika matematických predstáv. Jednotlivé ukážky pripravili so svojimi žiačkami pedagógovia, ktorí tieto predmety vyučujú. Uchádzačom predstavila svoju prácu aj žiacka školská rada, ktorá na škole aktívne pracuje.
    Záujemcovia si mohli overiť svoje schopnosti, potrebné pre vykonanie jednotlivých častí, z ktorých pozostáva talentová prijímacia skúška.
    Na podujatí sa zúčastnil rekordný počet, až 204 uchádzačov – 202 dievčat a dvaja chlapci. Najviac ich bolo z regiónov Liptov, Orava a Kysuce. Z regiónu Turiec sa zúčastnilo 36 uchádzačiek.
    Je však na zamyslenie, že z domovského okresu Turčianske Teplice bola iba jedna záujemkyňa, hoci podľa informácií od riaditeľov ZŠ a MŠ je akútny nedostatok učiteľov a vychovávateľov práve v našom regióne.


    Pripravili sme pre Vás video o priebehu DOD 2019 pre inšpiráciu.
    Ak máte záujem pozrieť si ho, kliknite na obrázok.





01234567891011121314151617181920


VYHODNOTENIE NAJAKTÍVNEJŠEJ TRIEDY ZA 1.POLROK

    Prvý polrok sme úspešne zvládli, uzavreli a opäť prichádza čas na vyhodnotenie najaktívnejšej triedy za zapájanie sa do podujatí ŽŠR v školskom roku 2018/2019. Ako ste si mohli všimnúť, konali sa tieto bodované akcie: Móda prvej republiky, Zber štuplíkov pre Milanka Tomašáka, Súťaž
o najoriginálnejšiu a najkreatívnejšiu mikulášsku čiapku a Medovnikova párty.
    Bohužiaľ, nie všetky triedy boli aktívne, čo nás veľmi mrzí. Do žiadnej aktivity sa nezapojila ani jedna štvrtácka trieda. Triedy I.C, II.C, III.A a III.C sa zapojili menej, no sú medzi nimi aj také, ktoré sa pravidelne zapájajú do našich podujatí, a to: I.A, I.B, II.A a II.D. Po vyhodnotení a spočítaní všetkých bodov, sa výherkyňami stali dievčatá z I.D s počtom bodov 33. Na druhom mieste sa umiestnila trieda III.B s počtom bodov 30 a na treťom mieste trieda III.D s počtom bodov 25.
    Výherkyniam srdečne blahoželáme a všetkým zúčastneným ďakujeme, že aj napriek mnohým povinnostiam v škole, sa venujú našim akciám. Naďalej všetkých povzbudzujeme k stálej aktivite a spríjemňovaniu pobytu na škole, pretože bodované podujatia budú pokračovať aj v druhom polroku a víťazi budú opäť ocenení!
    Ďakujeme.
    Soňa Tomašáková, medialistka


VIANOČNÝ ČAS - 21.12.2018


    Vianoce sú obdobím, kedy vládne pokoj, mier a láska. Sú časom, kedy by sme sa mali všetci zastaviť, oddýchnuť si a hluk a nepokoj sveta okolo nás by malo vystriedať vnútorné rozjímanie a harmónia. Takýto vianočný pokoj nastal aj na našej škole vo štvrtok 20.12.2018, keď žiacka školská
rada spoločne s pani profesorkou a koordinátorkou Mgr.Natáliou Zajacovou začala s prípravou úžasného vianočného punču. To bolo presne to, na čo sme sa všetci tešili. Po celej škole rozvoniavali klinčeky, škorica, pomaranče, jablká a mnohé iné omamné ingrediencie.
    Hneď v piatok ráno 21.12.2018 sme sa všetci zišli o 8:00 hodine vo svojich kmeňových triedach, lenže s tým rozdielom, že sme sa v tento deň vôbec neučili. V učebni č. 74 si žiaci, učitelia a nepedagogickí zamestnanci mohli prísť vychutnať výborný vianočný punč a pochutiť si na študentmi donesených koláčoch, ktorých bolo ako na pravej svadobnej hostine. Popri maškrtení sa všetci mohli zahrať aj prichystané spoločenské hry. Členovia žiackej školskej už tradične vytvorili fotostenu, pri ktorej sa mohli študenti aj s pripravenými rekvizitami odfotiť, a tak si uchovať spomienku na tento deň. Popri tomto celom dni nám vyhrávala vianočná hudba, ktorá ešte viac umocňovala krásne predsviatočné chvíle.
    Na vianočných trhoch na prízemí školy naše žiačky predávali vlastnoručne vyrobené výtvory – šperky, vankúše, sviečky a svietniky, zaujímavé dekorácie, za symbolické ceny. Taktiež sa predávali vianočné oblátky a aj rôzne kozmetické prípravky. Na opačnom konci školy na najvyššom poschodí sa učebňa dramatiky zmenila na tvorivú dielňu, kde si každý, kto mal chuť a nápad, mohol pod vedením skúsenej pani Marčekovej vytvoriť nejaký originálny predmet či darček pre blízkych na poslednú chvíľu.
    Veríme, že každý, kto bol v tento deň v škole, zabudol na písomky, testy, skúšania a naplno si užil príjemne strávený čas s priateľmi. Tešíme sa na takéto vianočné radovánky aj na budúci rok.
    Soňa Tomašáková, medailistka

VIANOČNÝ KONCERT
01234567891011
VIANOČNÝ PUNČ
01234

VIANOČNÉ TRHY
01234567

VIANOČNÉ DIELNE
012345678910


OBHLIADNUTIE SA ZA VIANOCAMI ALEBO „AKO SA ZRODILO SLOVO V HUDBE“


    Pred krátkym časom sa Slovo stalo telom. Slávili sme narodenie Božieho Dieťaťa. Súčasťou bezprostrednej prípravy na toto slávenie bolo vystúpenie študentiek Strednej odbornej školy pedagogickej v Turčianskych Tepliciach s programom muzikálového zamyslenia sa nad tajomstvom
Vianoc. Vystúpenie sa uskutočnilo najprv v Základnej škole v Kláštore pod Znievom a potom v Kaplnke Nepoškvrneného počatia Panny Márie u Milosrdných sestier sv. Vincenta – satmárok.
    Cesta k zrodu dielka bola veľmi zaujímavá. Samotnou inšpiráciou či priam spúšťacím motorom boli práve študentky. Minuloročné vystúpenie s iným muzikálom bolo pre mňa veľkým povzbudením. Ich ochota a radosť z hudby a spolupráce, mi dali podnet k túžbe, aby toto zanietenie neostalo bez odozvy. Všetko začalo vetou: „Ja im niečo napíšem.“ (rozumej, napíšem hudbu ☺) Táto túžba silnela a začínala dostávať jasnejšie kontúry. Priznám sa, že pôvodnou myšlienkou nebol ani tak muzikál, ale niečo pre orchester. Ako čas dozrieval, zrodila sa myšlienka skladbičky nielen pre nástrojovú časť. Teda finálna myšlienka bola o tom, aby sme sa nejakým spôsobom spoločne zamysleli nad tým, čo je najhlbšou podstatou Vianoc.
    Texty boli inšpirované Sv. Písmom a mne zvlášť blízkymi ľuďmi - sv. Edita Steinová, konvertitka a žena hlbokej viery a túžby, zahynula v koncentračnom tábore a manželia Vaškovci, ktorí sú už vo večnosti a verím, že tiež svätí – Imrich, dekan Filozofickej fakulty KU v Ružomberku, muž nesmiernej dobroty, viery, svätosti, básnik a literárny vedec a jeho manželka Zuzana, výtvarníčka a poetka.
    Toto „zamyslenie“ formou hudby a scény bolo možno pre poslucháčov i hercov a hráčov náročnejšie práve kvôli textom, ktoré nabádali práve k zamýšľaniu sa. Podľa spätnej väzby, akej sa mi dostalo, to však bolo pre nich veľmi hodnotné.
Pre mňa bola celá realizácia dielka obrovským zážitkom a nesmiernou radosťou. Počúvať svoju hudbu, ktorej „tvár“ dali práve študentky školy, bolo veľmi nevšednou skúsenosťou.
    Znovu chcem aj na tomto mieste vyjadriť obrovskú vďaku študentkám, ktoré sa podujali na toto „muzikálovanie“, za ich zanietenie, ochotu a v neposlednom rade za radosť, s akou sa vložili do diela. Hudba je jazyk, ktorý ako nič na svete dokáže povedať to, na čo slová ani iné umenie nestačí. Hudba je najčistejšie umenie. A presne tá čistota umenia sa zračila v ich tvárach.
    A v neposlednom rade poďakovanie si zaslúži p. prof. Tumová, bez jej mravenčej, neúnavnej práce by realizácia dielka nebola možná. Jej nevšedné zanietenie pre hudbu, pre toto dielko, jej neúnavnosť a vytrvalosť pri nacvičovaní a schopnosť dať do toho úplne všetko zo seba, je pre mňa naozaj hlbokým zážitkom a obrovským povzbudením.
    Verím, že sme otvorili dvere novým možnostiam a vzájomným inšpiráciám.

    s. Terézia Hadryová SMVS
012345


VÝCHOVNÝ KONCERT NA ZŠ v KLÁŠTORE POD ZNIEVOM – 19.12.2018


    Dňa 19.12.2018 žiačky tried II.C a III.B spravili výchovný koncert pre žiakov zo základnej školy v Kláštore pod Znievom. Po dlhom hraní a spievaní nových piesní, nacvičovaní scenára, učenia textov sme boli pripravené ukázať toto dielo niekomu inému ako stenám tried, v ktorých sme trénovali.
    Ráno sme nastúpili do autobusu, celé šťastné a nedočkavé. Cestou sme si opakovali texty rozprávačov, úvodné a záverečné slovo a samozrejme aj repliky jednotlivých postáv, ktoré v tomto krátkom výchovnom koncerte vystupovali.
    Konečná stanica – základná škola. Všetky sme s veľkými úsmevmi na tvárach vystúpili, pobrali nástroje, stojany a kostýmy. Zložili sme si veci v jednej triede, prezliekli sa a hneď sme išli do telocvične, kde sa mal celý koncert udiať. Tam sme si naladili nástroje, rozložili stojany, spravili generálku a potom sme už len čakali, kým prišli všetci žiaci.
    Telocvičňa bola plná, všetci si posadali a my sme mohli začať. Na úvod zahrali dievčatá z II.C krásnu skladbu so sprievodom klavíra. Následne išlo úvodné slovo, ktoré vnieslo všetkých prítomných do príbehu, ktorý o malú chvíľu mohli vidieť. Príbeh bol o narodení malého Ježiška, ku ktorému sa prišli pokloniť traja králi a priniesli mu dary – zlato, kadidlo a myrhu. Samozrejme pomedzi hovorené slovo sme spievali piesne a hrali na hudobné nástroje. Keď sa príbeh skončil, nasledovalo záverečné slovo, po ktorom hneď zazneli zvučné tóny a slová piesne Keď sa vonku chumelí. Náš výchovný koncert sa skončil a pravdaže sme dostali dlhý potlesk a poďakovanie od riaditeľky základnej školy.
    S veľkou radosťou a dobrým pocitom sme pomaly balili veci. Samozrejme nechýbala spoločná fotka, na ktorej sme všetky vysmiate od ucha k uchu. Pobrali sme sa späť do autobusu a cestovali na ďalšie miesto kde sme tento muzikál ukázali. A tým miestom bolo Vrícko, kde sa na nás už veľmi tešili.
    V mene celej II.C a III.B by som chcela vzdať vďaku pani profesorke Ľubomíre Tumovej, ktorá s nami nacvičila všetky piesne, dávala nám noty a bola nám veľkou podporou. Taktiež veľká vďaka patrí pani zástupkyni Anne Badínovej, ktorá nad nami držala ochranné krídlo, nacvičovala s nami a bola výborný šepkár. Samozrejme nesmiem zabudnúť na našu sestričku Marietu Sapančíková, ktorá s celým týmto muzikálom za nami prišla a dala nám prvý podnet na to, aby sme to nacvičili a išli vystupovať a zabezpečila kostýmy. Ďakujeme.
    Lucia Balážová III.B
0123


ŽŠR BODOVALA NA KRAJI – 15.10.2018 - 2.12.2018


    Olympiáda žiackych školských rád (ŽŠR)stredných škôl Žilinského kraja 2018 je súťaž, ktorá bola už po tretíkrát vyhlásená Radou mládeže Žilinského kraja a Krajským stredoškolským parlamentom a tento rok realizovaná pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.
Prebiehala v dňoch od 15. októbra do 2. decembra 2018. Obsahovala tri aktivity, z toho jednu bonusovú a jednu samostatnú „ Foto ŽŠR boduje“, do ktorých sa mohla zapojiť každá žiacka školská rada pôsobiaca na strednej škole v Žilinskom regióne, avšak nebolo potrebné absolvovať všetky aktivity. Každá škola si vybrala tie, ktoré sa jej pozdávali najviac a ktoré mohla v rámci mesiaca a pol aj reálne uskutočniť. Poďme sa teda pozrieť na tie, v ktorých nás naša ŽŠR úspešne reprezentovala.
    Prvá aktivita mala názov „Mesiac žiackej školskej rady“ a jej cieľom bolo aktívne zviditeľniť činnosť žiackej školskej rady na škole a v širšej komunite mesta. Jej súčasťou boli 4 podaktivity: Teambuilding pre členov ŽŠR, ŽŠR pre žiakov školy, Škola aktívna v meste a Foto ŽŠR boduje, pričom prvé tri sa hodnotili spolu. Fotografická súťaž bola ohodnotená samostatne.
    Začali sme teambuildingom zorganizovaným techničkou Katarínou Kormaňákovou a podpredsedníčkou rady Andreou Graňákovou. Obe si spoločne pripravili rôznorodé aktivity, pri ktorých členovia rady príjemne strávili voľný čas. Čo sa však týka teambuildingu, nie je to pre našu radu žiadna novinka, pretože v rámci dobrých vzťahov členovia rady aspoň dvakrát do roka navštevujú Komorné divadlo v Martine spojené s posedením v čokoládovni. Teambuilding sme zakončili dvojhodinovým fotením členov rady do súťaže.
    Aktivita „ŽŠR pre žiakov školy“ nebola pre členov rady ničím novým, pretože členovia ŽŠR sa snažia byť aktívni po celý rok. Pre spolužiakov organizujú rôzne podujatia, súťaže, besedy... Tentokrát si pripravili pre spolužiakov podujatie k oslave 100. výročia založenia Československej republiky pod názvom „Móda 1. republiky“, do ktorého sa aktívne zapojili žiaci školy. Takto sme si mohli spoločne pripomenúť, aká pestrá a elegantná bola móda tohto obdobia.
    Ako sa zviditeľniť v meste? Nad touto otázkou sa členovia zamýšľali pri 3. aktivite a ich kroky nakoniec viedli do Domova sociálnych služieb v Turčianskych Tepliciach. S touto aktivitou nám pomohla pani Marčeková, ktorá s I.A pripravila spevácko-hudobné predstavenie. Oživili ho študentky, ktoré sa venujú orientálnym tancom a folklórne speváčky. Členky ŽŠR mali po predstavení pripravené zaujímavé tvorivé dielne a spoločenské hry pre aktívnejších seniorov. Celkom na záver žiačky z III.B spríjemnili čas spevom, hrou na husliach a heligonke tým dôchodcom, ktorí museli zostať na izbách. Takto vznikol zaujímavý program a pre všetkých zúčastnených nezabudnuteľný zážitok. Zo všetkých týchto 3 aktivít bolo súťažnou úlohou vytvoriť maximálne 10 minút trvajúci vlog, ktorý spracovala naša technička Katarína Kormaňáková.
    Druhá aktivita sa volala „Šírime radosť - Pomáhame“. O nej sme už písali, len stručne pripomeniem, že sa týkala zberu plastových vrchnáčikov pre osemročného Milanka Tomašáka z Krušetnice, ktorý je pripútaný na lôžko. Týmto zberom mu pomôžeme prispieť na finančne náročné rehabilitácie. V tejto činnosti budeme pokračovať aj naďalej.
    Jednou zo súčastí olympiády bola prémiová aktivita, ktorej cieľom bolo získať od mladých nápad, ako by mal mladý človek propagovať voľby do Európskeho parlamentu. Do tejto aktivity sa už naši členovia nezapojili. Snáď nabudúce.
    Vyvrcholením súťaže bola Konferencia žiackych rád, ktorá sa konala 19.12.2018 v kongresovej sále Úradu Žilinského samosprávneho kraja. Na konferenciu dostali pozvanie koordinátori ŽŠR a po traja členovia ŽŠR zo škôl zapojených do súťaže. Na tomto mieste treba spomenúť, že do olympiády sa zapojilo 23 stredných škôl nášho kraja. Konkurencia, najmä z väčších miest, kde sú možnosti podstatne širšie, bola značná. Tejto konferencie sa za našu radu zúčastnili predsedníčka Miriam Forgáčová, podpredsedníčka Andrea Graňáková, technička Katarína Kormaňáková a koordinátorka Mgr. Natália Zajacová. A tak sa teda pozrime na to, ako naša rada bodovala na kraji a ako prebiehala samotná konferencia. Otvorila ju predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, ktorá ocenila tak prácu koordinátorov, ako aj činnosť členov žiackych rád a participáciu mladých ľudí na živote spoločnosti. Dôležitým bodom programu bolo podpísanie Memoranda o spolupráci Rady mládeže Žilinského kraja a VÚC, za RMŽK ho podpísal Martin Šturek (jej predseda) a za VÚC Erika Jurinová. Najočakávanejším bodom pre všetkých bolo oceňovanie aktivít. Každá zapojená žiacka školská rada získala diplom. V prvej aktivite, Cena poroty, naša ŽŠR získala 3. miesto zo všetkých zapojených škôl. Cenu v súťaži „Foto ŽŠR boduje“ s počtom lajkov 910 bezkonkurenčne získala naša rada, za čo by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí nás podporili. Cenu pomoci, čo bolo ohodnotenie druhej aktivity, opäť prvé miesto získala naša žiacka rada. Spoločne sme vyhrali 2 darčekové koše plné užitočných písacích a kancelárskych potrieb, tlačenie tričiek pre celú ŽŠR a výlet do NR SR a Národnej banky SR pre 2 členov ŽŠR. Konferencia pokračovala až do 15 hodiny s malou prestávkou na občerstvenie. Po jej ukončení sa všetci prítomní rozlúčili prianím pokojných sviatkov a ďalších dobrých nápadov v novom roku.
    Olympiáda žiackych školských rád dopadla pre našu radu a školu neočakávane dobre. Sme šťastné, že sme v tvrdej konkurencii úspešne reprezentovali našu školu, sídliacu na periférii regiónu. Tieto víťazstvá nám dávajú silu a motiváciu do ďalšej práce.
    Chceme poďakovať všetkým, ktorí sa zapájali do našich aktivít, podporovali nás a spolupracovali s nami! Ako hovorí jedno francúzske príslovie: Vouloir c´est pouvoir (Chcieť, znamená môcť)!
    Andrea Graňáková, podpredsedníčka ŽŠR
    Mgr. Natália Zajacová, koordinátorka ŽŠR
0123456789101112


STRIDŽIE DNI V MŠ DIVIAKY – PRAX III.C - 19.12.2018


    Pocit strachu pred neustále sa skracujúcimi dňami a predlžujúcimi sa nocami, ktoré v našich predkoch vyvolávali obavu, že zlo začína prevažovať nad dobrom, zaháňali ľudia rituálmi v tzv. stridžie dni. Deň, v ktorý sa majú odohrať tieto STRIDŽIE DNI v MŠ Dolná Štubňa je už za dverami,
nastal dňa 19.12.2018. My žiačky z III.D s pomocou pani profesorky Tumovej sme si pre deti pripravili program, v ktorom sme im opísali z čoho sa skladá tradičný kroj. Vysvetlili sme im, čo sú to stridžie dni, aké zvyky sa robili na Katarínu, Barboru či na Luciu. Ukázali sme im čarovanie, ktoré sa robilo na Ondreja a v neposlednom rade sme si s nimi poriadne zatancovali a zaspievali na ľudovú nôtu.
    Sme radi, že sme mohli byť súčasťou tohto dňa. Ďakujeme deťom z MŠ, pani učiteľkám z MŠ, našim pani profesorkám a hlavne veľká vďaka patrí pani profesorke Tumovej, za to že si našla na nás čas a pomohla nám s programom ĎAKUJEME. Veríme, že tak ako my si aj deti z tohto dňa odniesli veľa prijemných zážitkov a že budú na tento deň spomínať. Dúfame, že sa pri podobných príležitostiach ešte stretneme.
    Natália Očkajáková III.D
0123456


VIANOČNÝ VOLEJBALOVÝ TURNAJ - 19.12.2018


    Osláviť príchod Vianoc volejbalom sa na našej škole traduje poriadne dlho. Tohto roku sa pridali aj študentky z Gymnázia M. Galandu Turčianske Teplice. Štyri družstvá zohrali kvalitné zápasy, aby si nakoniec rozdelili sladké ocenenia. Nebudeme hovoriť o víťazoch a porazených, ale len o peknej
volejbalovej tradícii na našej škole. Tak volejbalové šťastné a veselé všetkým účastníkom turnaja.
    PaedDr. Svetozár Thomka
012345


STRIDŽIE DNI V MŠ DIVIAKY – PRAX III.C – 12.12.2018


    Dňa 12.12.2018 sa v MŠ Diviaky uskutočnila udalosť – Stridžie dni. V tomto dni sme si s deťmi pripomenuli zvyky a tradície od Ondreja do Vianoc. Sviatok Ondreja nám priniesol Ondrejovské čarovanie a trasenie plotom. Ďalším sviatkom bola Barbora. Na Barboru sme si odtrhli halúzku
z čerešne a zaliali ju vodou z potoka, aby nám do Vianoc vykvitla. Prišli k nám Lucie, ktoré boli najväčšie čarodejnice. Dievčatá chodili s husacím perom v bielych plachtách a vymetali kúty od všetkého zlého. Chlapci piekli oblátky a roznášali ich po dedine. Mládenci strúhali stolček z dreva a o polnoci pozerali cez škárku v stolčeku na krížnych cestách, či neuvidia nejaké strigy. A po Lucii sme sa presunuli k najkrajšiemu sviatku a to k Vianociam. Sú to sviatky lásky a pokoja, kedy všade voňajú koláče a vládne harmónia.
    Týmito všetkými sviatkami sme si spolu s deťmi prešli. Dievčatá boli oblečené v prenádherných krojoch za sprievodu muziky. Tento program sa všetkým veľmi páčil a sme šťastné za krásny zážitok. Ďakujeme predovšetkým pani učiteľke Tumovej za ochotu, milý prístup k nám a materiál, taktiež pani učiteľke Nechalovej za poskytnutie krojov. Veľká vďaka patrí dievčatám Jarke Peldovej a Emme Tropekovej, ktoré náš program sprevádzali celý čas hrou na husličky. Ďakujeme tiež našim pani učiteľkám Rešetárovej a Kamonovej, ktoré nám pomáhali počas prípravy programu.
    Petronela Balková a Alexandra Veselá III.C
012345678


MIKULÁŠ NA ŠKOLE – 6.12.2018


    „Na sv. Mikuláša neučí sa, neskúša sa, každá päťka odpúšťa sa a jednotka pripíše sa.“
    Ako každý rok tak aj tento zavítal Mikuláš na našu školu. Presne 6.12.2017 (t. j. štvrtok) počas hodín chodila žiacka školská rada v zložení Mikuláš, dvaja anjeli, traja čerti spoločne so snehuliakom
Olafom po škole. Háčikom bolo, že Mikuláš stratil svoju červenú čiapku, a tak úlohou každej triedy bolo vytvoriť čo najoriginálnejšiu a najkreatívnejšiu čiapku práve preňho. Mikuláš do triedy vošiel až vtedy, keď mu žiaci zaspievali pesničku. Ak nejaká trieda tieto úlohy nesplnila, nastúpili čerti a potrápili študentov rôznymi trestami, ako napríklad robením drepov či klikov. Študenti, ktorí vytvorili čiapku, boli odmenení sladkou odmenou a bodmi za súťaž. Na prvom mieste sa umiestnili triedy I.D, 3.B a 3.D, ktoré zaspievali krásnu pieseň pre Mikuláša a vytvorili naozaj bravúrne čiapky, za čo získali 10 bodov. Na druhom mieste sa s počtom bodov 8 umiestnilo viacero tried, a to I.C, 2.A, 2.D. Ani tento rok Mikuláš neobišiel pedagogický zbor. Pedagógovia taktiež Mikulášovi zaspievali a zarecitovali a anjelici im rovnako ako ostatným študentom rozdali sladké odmeny. Všetky zaujímavé čiapky zdobia interiér školy, hlavne pri našom vianočnom stromčeku a pripomínajú tento na Slovensku už tradičný a každým dlho očakávaný deň.
    Všetkým zapojeným žiakom do súťaže ŽŠR o najkreatívnejšiu a najoriginálnejšiu mikulášsku čiapku ďakujeme a tešíme sa na vás o rok s ďalšou súťažou.
    medialistka Soňa Tomašáková
012345678


MIKULÁŠ V ŠKD HORNÉ RAKOVCE - PRAX IV.D - 6.12.2018


    Deň 6.12.2018 je pre deti veľmi výnimočný. Po domoch chodí Mikuláš a dáva dobrým deťom sladké balíčky. V tento deň Mikuláš zavítal aj do školského klubu v Horných Rakovciach . My dievčatá zo IV.D sme si pre deti pripravili program bohatý na rôzne piesne a básne. Vo vianočnej
atmosfére sme si s deťmi vyrábali čertov, anjelov, snehuliakov a čo najdlhšiu bradu pre Mikuláša. Taktiež sme si s deťmi zatancovali, vyšantili sa a všetci odchádzali s úsmevom na tvári.
    Toto by sa nám nepodarilo bez pomoci p.profesorky Ľ. Tumovej, ktorá nám ochotne pomohla, poradila a požičala hudobné nástroje, za čo jej veľmi pekne ďakujeme.
012345678


MIKULÁŠ V MŠ DIVIAKY – PRAX III.C – 5.12.2018


    Dňa 5.12.2018 sme do MŠ Diviaky priniesli mikulášsku atmosféru. Pripravili sme si pekný program, mikulášsku hru a rôzne piesne. Na konci našej hry zavítal k nám Mikuláš, ktorý si sadol do svojho kresla a postupne k nemu chodili deti. Mikuláš sa každému dieťaťu prihovoril a podal balíček.
Nakoniec sme vyzvali deti, aby si s Mikulášom a s pani kandidátkami zatancovali a zaspievali. Každé dieťa bolo potešené a obdarované láskou a sladkosťami.
    Sme veľmi vďačné pani učiteľke Tumovej za poskytnutie materiálu a za našu prípravu a čas, ktorý nám venovala. Ďakujeme pekne.
    Petronela Balková a Alexandra Veselá III.C
0123456


MIKULÁŠ A STRIDŽIE DNI V MŠ NA ŠKOLSKEJ – PRAX III.B - 4.12.2018


    Dňa 4.12. 2018 sa udialo to, čo sa nedeje každý deň. Bolo pár dní pred Mikulášom a dievčatá z III.B triedy sa rozhodli, že potešia deti z MŠ na Ulici Školskej. Pilne sme trénovali a spievali piesne, kým prišiel ten čas, aby sme to ukázali deťom. Posledné úpravy a mohli sme ísť pred deti a pani učiteľky.
    Na začiatku sme im povedali, kto to bol sv. Mikuláš a prečo ho teraz takto oslavujeme a dostávame sladkosti. Spolu s deťmi sme zaspievali pieseň Mikulášku dobrý strýčku, aby sme ho zavolali medzi nás. A veru prišiel, ale nie sám. Sprevádzali ho anjeli a samozrejme aj nezbední čerti. Po tom ako sa Mikuláš prihovoril deťom, sme ukázali krátku scénku o tom, že sú poslušné a neposlušné deti. Keď sa čerti a anjeli začali hádať o tom, aké sú naozaj deti, Mikuláš im vysvetlil, že sú poslušné ale aj neposlušné deti, ale tie neposlušné sa môžu polepšiť.
    Následne deti rozprávali Mikulášovi básničky a pesničky, ktoré sa naučili. Mikuláš ich samozrejme odmenil sladkou maškrtou a potom sme si všetci zatancovali na vianočne pesničky.
    Na koniec sme sa s Mikulášom, anjelmi a čertmi museli rozlúčiť. Boli sme však veľmi šťastní, že medzi nás zavítal a strávil s nami čas.
    Dňa 18.12.2018 sme opäť pripravili pre deti zaujímavý program s názvom Stridžie dni. Týmto programom sme deťom chceli priblížiť tradície, ktoré sa u nás konali dva mesiace pred Vianocami. Aj pre nás to bolo veľmi zaujímavé, lebo predsa, teraz nemáme možnosť sa obliecť do kroja a ukázať tradície, ktoré robili naši predkovia.
    Na úvod sme deťom predstavili časti kroja. Nasledoval prvý zo stridžích dní, Katarína, triedou sa ozvali zvučné tóny basy, huslí, fláut a klavíru. Dievčatá začali tancovať jeden z ľudových tancov, ktorý sa tancoval na Katarínskej zábave.
    Pokračovali sme ďalej a prišli na deň, kedy mal meniny Ondrej. V tento deň chceli všetky dievčatá vedieť, s kým budú na rok stáť pred oltárom. Či to bude mlynár, čižmár alebo kováč sme sa dozvedeli, keď sme liali olovo cez kľúčovú dierku a pri tom sme čarovali. Pravdaže sme si to potom vyskúšali aj s deťmi a podarilo sa.
    Po Ondrejovskom čarovaní nasledoval Advent. Deťom sme ukázali adventný veniec so štyrmi sviečkami. Vysvetlili sme im čo symbolizuje a znamená. Taktiež sme ich naučili mená adventných nedelí, cez ktoré postupne zapaľujeme sviečky.
Počas adventného obdobia mala meniny Barbora. Prišla ku deťom s vázou, v ktorej mala halúzku čerešne. Povedala, ako sa musí o halúzku starať a keď na Vianoce rozkvitne, do roka sa vydá.
    Posledným zo stridžích dní bola Lucia. Lucia bola najväčšia bosorka. Chlapci v tento deň robili stolčeky bez jediného klinca. Dievčatá boli zakryté bielou plachtou a s husacími pierkami vymetali domy od zlých síl. Deťom sme zatancovali ďalší ľudový tanec a tým sme ukončili Stridžie dni.
    Na záver sme hrali rôzne ľudové piesne a s veľkou radosťou sme tancovali so všetkými deťmi, ktoré nás sledovali zo zatajeným dychom.
    Chceli by sme poďakovať pani profesorke Ľubomíre Tumovej, ktorá s nami nacvičila celý tento program, tance, piesne, poskytla nám scenáre, noty, rekvizity a hlavne nás podporovala a naučila nás k ešte lepšej spolupráci. Ďakujeme.
012345678910111213


STRIDŽIE DNI a MIKULÁŠ V ŠKD na Školskej - PRAX IV.A - 4.12.2018


    Dňa 4.12.2018 sa v ŠKD v telocvični ZŠ a MŠ Školská Turč. Teplice uskutočnila veľká udalosť – program Stridžie dni a Mikuláš. Kroje a stuhy v rôznych farbách hrali ako hudobné nástroje IV.A triedy . Či už prváci alebo štvrtáci boli plní očakávania. Celým obdobím stridžích dní sa
preniesli spolu s nami. Predviedli sme zvyky a tradície na Katarínu, Ondreja , Barboru a Luciu. Deťom sa najviac páčil sviatok Lucie, pretože ich pierkami naháňali a šteklili. Deti sme oboznámili názornou ukážkou s časťami kroja z regiónu Turiec. Dnes už nie je rarita pre nás obliecť si kroj, vziať husle, hrať piesne a koledy.
    Na záver nášho programu sa všetci tešili na Mikuláša v sprievode čerta a anjela. Pre Mikuláša si žiaci pripravili vlastný program, ktorý bol veľmi pestrý a obsahoval básničky, piesne a aj tanček. S deťmi sme sa po programe zabávali a tancovali.
    Chceli by sme veľmi pekne poďakovať aj našej pani učiteľke Ľubomíre Tumovej za jej ochotu a čas, ktorý strávila s nami pri nacvičovaní programu.
    Patrícia Gonšorová a Kristína Kapráliková IV.A
0123456789101112


OLYMPIÁDA V ANGLICKOM JAZYKU - školské kolo

Vyhodnotenie školského kola Olympiády v anglickom jazyku 2018/2019
1. miesto – Mária Paliderová   III.B
2. miesto – Natália Sklenárová   IV.B
3. miesto – Paulína Hajdušeková   III.A
Všetkým účastníkom blahoželáme a prajeme veľa úspechov!
PK CUJ


PLASTOVÝMI VRCHNÁČIKMI PRE DOBRÚ VEC! - 1.12.2018


    „Hodnota človeka nie je vtom, čo urobil pre seba, ale vtom, čo urobil pre ostatných.“ povedal Albert Einstein.
    A naši žiaci urobili pre tých ostatných veľa, konkrétne pre Milanka Tomašáka z Krušetnice.
Milanko Tomašák je 8 ročný chlapec, ktorý od 3 rokov nechodí, nerozpráva, jeho jemná motorika je poškodená a jediné, čo mu trochu pomáha, sú rehabilitácie, ktoré sú však finančne veľmi náročné. Preto sme sa rozhodli pomôcť práve Milankovi, ku ktorému sme sa dostali cez našu pani zástupkyňu Badínovú! Žiacka školská rada sa rozhodla zareagovať na túto obrovskú výzvu a vyhlásila na škole zbierku plastových vrchnáčikov. Úlohou žiakov bolo vyzbierať v triede čo najväčší počet štuplíkov. Spoločne sme vyzbierali 2 veľké vrecia! Najviac však z celej školy prispela III.D, ktorá vyzbierala až 10kg. Celá škola vďaka množstvu tried, ktoré sa rozhodli pomôcť, vyzbierala 34kg! Každá zapojená trieda zároveň podľa množstva vyzbieraných vrchnáčikov získala body, ktoré si môže pozrieť na nástenke ŽŠR v suteréne školy. Naša koordinátorka pani Zajacová kontaktovala rodinu Tomašákovcov vysvetliac im náš zámer a dohodla s nimi termín stretnutia a odovzdania štuplíkov. Následne dve členky študentskej rady podpredsedníčka Andrea Graňáková a technička Katarína Kormaňáková dňa 1.12.2018 osobne navštívili rodinu a odovzdali nazbierané „bohatstvo“. Zbieranie štuplíkov nie len finančne pomôže dotyčnej rodine, čo je naša priorita, ale je dobré štuplíky recyklovať, a to nielen z ekonomického, ale predovšetkým ekologického hľadiska.
    A tak sme ako škola mohli zas raz pomôcť. Avšak týmto to ešte nekončí. V zbieraní štuplíkov budeme pokračovať dovtedy, kým sa bude dať! Na konci každého mesiaca budú môcť triedy doniesť žiackej rade do zasadačky vyzbierané vrchnáčiky a my ich znova v intervale 2-3 mesiacov budeme nosiť rodine Tomašákovcov do Krušetnice. Nikoho to nič nestojí, len miesto smetného koša dať štuplík do sáčku a doniesť do školy. Pre nás maličkosť, pre iných nesmierna pomoc! Ďakujeme všetkým, ktorí týmto spôsobom pomáhajú jednému malému chlapcovi, jednej obyčajnej rodine s nesmiernym trápením!
    Andrea Graňáková, podpredsedníčka ŽŠR,
01


ÚSMEV PRE SENIOROV - 29.11.2018


    „Najväčším zlom je nedostatok lásky, lásky k blížnym, strašná ľahostajnosť k susedovi, k tým,čo žijú na okraji spoločnosti, k chudobným, starým.“
    Práve preto sme sa rozhodli, že trochu lásky prinesieme našim seniorom a spríjemníme im jedno
novembrové štvrtkové popoludnie. Dňa 29.11.2018 navštívila Žiacka školská rada pod vedením koordinátorky pani Zajacovej a naše študentky pod vedením pani Marčekovej domov sociálnych služieb a pripravili si pre našich seniorov program, aby aspoň trošku títo ľudia zabudli na každodenné trápenie, aby cítili, že nie sú sami a úplne zbytoční a aby sme im aspoň na chvíľu vyčarili úsmev na tvári a možno aj pripomenuli časy, keď boli mladí, plní sily, energie a v kolotoči všedných dní žili naplno a nestíhali rozmýšľať nad tým, čo bude, keď raz zostarnú. Na tomto podujatí sa podieľali naše panie profesorky, ktoré celú túto akciu pripravili a zorganizovali. Pod vedením pani Marčekovej v kultúrnom programe vystúpili dievčatá z 1.A, ktoré zahrali, zaspievali a zatancovali známe ľudové piesne, Adriana Tomanová z 3.C zaspievala moderné piesne v slovenskom a v anglickom jazyku sprevádzajúc sa gitarou, folkloristky Radka Potkanová a Simona Vajdová z 2.C svojím speváckym výkonom ohúrili všetkých prítomných a brušné tanečnice Veronika Oboňová a Nikola Gellénová zo 4.A, ktoré sa venujú tomuto tancu pod vedením p.Sudorovej, vniesli do priestoru jedálne vlnu pozitívnej energie. Okrem kultúrneho programu si žiačka školská rada pripravila tvorivé dielne, kde si dôchodcovia mohli vyrobiť krásne ozdoby z papiera, záložky do kníh, či niekomu napísať list a vložiť ho do vlastnoručne vyrobenej obálky, alebo mohli zrelaxovať pri vymaľovávaní omaľovánok, či precvičiť si pamäť a zažiť veľa zábavy pri spoločenských hrách.
    Po ukončení všetkých týchto aktivít sa k členom žiackej rady pripojili študentky z 3.B, ktoré si doniesli gitary, husle a harmoniky a spoločne prechádzajúc chodbami a izbami domova dôchodcov priniesli aj tým imobilným a nevládnym veselé tóny piesní, dobrú náladu, radosť a mladosť.
    „Byť starým, je jediný spôsob, ako žiť dlho.“ No staroba by nemala byť žiadnym hendykepom! Od našich starčekov sa vždy máme čo učiť, zaslúžia si našu pozornosť a hlavne netreba zabúdať, že každý z nás zostarne a ocitne sa na ich mieste!
    Natália Očkajáková, medailistka ŽŠR
0123


KAMPAŇ ČERVENÁ STUŽKA - 16.-28.11.2018


    AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás. Práve prebieha dvanásty ročník celoslovenskej kampane Červené stužky, a preto sme sa aj my rozhodli podporiť ľudí, ktorí s týmto ochorením žijú a bojujú.
    Dňa 16.11.2018 sa na našej škole uskutočnilo podujatie „Športom pre Červené stužky“, ktorému predchádzalo hlásenie cez rozhlas a motivačný plagát, aby bol každý informovaný a dostal chuť zapojiť sa do tohto užitočného podujatia. Počas veľkej prestávky vyšli pred budovu školy študentky v červených tričkách, a tak podporili už spomínanú kampaň. Pri vychádzaní z budovy školy nám už príjemne hrala hudba, na ktorú sme si spoločne zacvičili. Podujatia sa zúčastnilo 109 študentiek a v tento deň nám prialo i počasie – slniečko nádherne svietilo na bezoblačnom nebi. Aj napriek tomu, že ráno už bol slabý mráz, my sme sa zahriali aktivitami v rytme rýchlej hudby. Okrem už spomínanej športovej aktivity členovia rady zorganizovali aj takzvanú „živú červenú stužku“, kedy študenti školy oblečení v symbolických červených tričkách vytvorili pred budovou školy obrovského smajlíka, ktorým chceli vyjadriť solidaritu s ľuďmi trpiacimi týmto ochorením, ktorí nemajú veľa chuti a sily usmievať sa a aspoň takto na diaľku im chceli prostredníctvom smajlíka poslať pozitívnu energiu do ďalších dní.
    V dňoch 26. a 27. novembra členovia žiackej školskej rady rozdávali po škole červené stužky, ktoré sú symbolom boja proti HIV/AIDS. Žiaci i učitelia našej školy sa nosením týchto stužiek pridali k davom ďalších tisícok ľudí na Slovensku ako aj vo svete, ktorí podporujú túto kampaň.
    Vyvrcholením dvanásteho ročníka kampane bola konferencia, ktorá sa konala dňa 28. novembra 2018 v aule Okresného úradu v Žiline, ktorej sa za našu školu zúčastnili žiačky Veronika Kuchťáková a Jarmila Peldová s pani Zajacovou. Celý priebeh kampane mala na starosti PhDr. Anna Poláčková, učiteľka pôsobiaca na Gymnáziu sv. Františka z Asissi, ktoré je zastrešovateľom celej kampane už dvanásť rokov. Stretnutie začalo odbornou prednáškou na tému HIV/AIDS odprezentovanou MUDr. Zuzanou Štofkovou z Lekárskej fakulty UK v Martine a pokračovalo prednáškou na tému obchodovania s ľuďmi, ktorú zabezpečili odborníčky zo Slovenskej katolíckej charity Jana Urbanová a Anna Bartošová. Kampaň Červené stužky, chcela poukázať na aktuálnu, dlhodobú a celospoločenskú problematiku HIV a AIDS na Slovensku, ale aj vo svete. MUDr. Zuzana Štofková nám ukázala štatistiky, oboznámila nás s vírusom HIV, o tom, ako sa v našom tele správa a ochorením AIDS. Zaujímavé boli čísla, a to že vo svete už na ochorenie AIDS zomrelo 35,4 miliónov ľudí a dokopy bolo infikovaných 40 miliónov, najviac v Afrike. Najohrozenejšou a najviac infikovanou skupinou sú ľudia vo veku od 24 do 29 rokov. Na Slovensku máme zatiaľ 1022 pacientov, pričom v susednom Česku približne 3000. V tejto prednáške sme sa dozvedeli aj to, že červenú stužku ako symbol boja s HIV/AIDS navrhli v USA v roku 1991 a od tohto roku si ju pripínajú a nosia ľudia, ktorí chcú podporiť boj s touto zákernou chorobou. V druhej prednáške o obchodovaní s ľuďmi sme sa dozvedeli o tom, ako sa ľudia dostanú do „novodobého otroctva“. Pozreli sme si krátky dokument o pánovi Ivanovi, ktorý sa stal obeťou obchodovania s ľuďmi a bohužiaľ, už nie je medzi nami. Podľahol ochoreniu, ktoré súviselo s jeho podlomeným zdravím a psychikou a jeho želaním bolo, aby sa na neho nikdy nezabudlo a aby sa o tomto probléme hovorilo. SKCH funguje už 10 rokov a poskytujú starostlivosť, poradenstvo a pomoc ľuďom, ktorí boli obeťami obchodovania.
    V druhej časti stretnutia boli vyhodnotené dve súťaže, a to výtvarná súťaž v troch kategóriách a športová súťaž, do oboch z nich sme sa ako škola zapojili. Zadaním výtvarnej súťaže bolo vytvoriť pohľadnicu s logom či nejakým odkazom vzťahujúcim sa ku kampani. Do kategórie stredných škôl sa zapojilo 47 škôl, v kategórii základných škôl bolo 87 škôl a v poslednej kategórii špeciálnych základných škôl 41, pričom v každej kategórii udelili 3 miesta ale aj čestné uznania. V rámci výtvarnej súťaže bola udelená i cena Okresného úradu, Odboru školstva v Žiline. V súťaži Športom pre Červené stužky bolo na mieste vylosovaných 20 zapojených škôl, ktorým budú zaslané odmeny. Z kampane sme si odniesli veľa informácií, ale aj menších drobností ako stužku, diplom, kalendár a letáky s informáciami o HIV a AIDS.
    Ako vidíte, ani tento rok sme u nás na škole nemohli vynechať tradíciu podpory boja proti HIV a AIDS a aspoň takto symbolicky sme na diaľku vyjadrili svoju solidaritu. Všetkým zúčastneným študentom i učiteľom ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.
    Natália Očkajáková, Jarmila Peldová
0123456


JEDNA ZO ZIMNÝCH OLYMPIÁD - 28.11.2018


    Dňa 28. 11. 2018 sa v našej škole konala olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry, mohli sme sa tak "popasovať" so svojimi vedomosťami, zistiť, aká je naša slovenčina ťažká, no tiež krásna.
    Olympiáda pozostávala z troch disciplín: Prvou bol test, ktorý obsahoval otázky nielen z gramatiky,
ale aj zo slohu a literatúry. Nesmeli chýbať ukážky, ktoré preverili čítanie s porozumením. V druhej disciplíne sme popustili uzdu svojej fantázii, pretože úlohou boli slohové útvary: rozprávanie (B kategória -1. a 2. ročník) a úvaha (A kategória - 3. a 4. ročník). Tretia časť olympiády už nebola písomná, ale ústna, v ktorej sme mali možnosť vyjadriť svoj názor (diskusný príspevok) na tému: Aké zmeny by potrebovalo súčasné školstvo na Slovensku? Aj keď bola olympiáda náročná, atmosféra bola na nej priateľská, tvorivá a zároveň sme s a toho veľa dozvedeli nielen o našej materčine, ale i o sebe.
    Po sčítaní bodov, nám odborná komisia, zložená z našich slovenčinárok, oznámila tieto výsledky:

    Kategória A:
        1. M. Paliderová (III. B - postup do krajského kola)
        2. B. Kostelanská (IV. C)
        3. K. Bútorová (III: C)


    Kategória B:
        1. M. Hudeczková (II. B - postup do krajského kola)
        2. E. Serdelová (II: C)
        3. V. Pekárová (II. D)


    Umiestnené študetnky boli odmenené knižnými odmenami, ktoré zakúpilo Rodičovské združenie pri SOŠP a všetkým zúčastneným sa ušlo aj pekné slovo a poďakovanie od svojich vyučujúcich.     Miroslava Hudeczková, II. B, SOŠP
0123


STRIDŽIE DNI - PRAX III.A - 26.11.2018


    Posledný novembrový týždeň sa začal inak ako tie ostatné. Pondelkové ráno sa tak pre deti z Horných Rakoviec, stalo nezabudnuteľným a pre nás ako triedu tiež.
    Po ranných hrách kde sa deti mohli zapojiť do aktivít, ktoré sa niesli v duchu stridžích dní
a po zacvičení si so strigou sme sa pomaly začali prezliekať do pestrofarebných krojov. Po prvý krát sme sa aj my aspoň na malú chvíľu preniesli do čarovnej minulosti, a spolu s deťmi sme spoznávali zvyky a tradície od Kataríny až do Vianoc.
    Deti sa usadili a my sme mohli začať. Celou triedou sa ozývali mólové tóny čardášu a neskôr temperamentnej esty. Nahoď, nahoď, zdup, zdup, tieto slová sme počúvali nemalú chvíľu, zatiaľ čo sme nacvičovali a teraz nastal ten moment kedy sa naše nohy hýbali úplne samé. Samozrejme, že tam bolo pár chýb, ale bez toho by sme sa nezaobišli.
    Naučili sme sa, že keď sa chce tak sa dá. Naučili sme sa, že je lepšie tancovať so sukňou tri krát obmotanou okolo pása ako bez sukne. Že aj s krpcami, ktoré sú o dve čísla menšie sa dá nohami prepletať, ale hlavne sme sa zlepšili v improvizácii a vytvorili nezabudnuteľné spomienky.
    Po ľudovej choreografii sme sa preniesli do dňa Na Ondreja, kedy každé dievča chcelo vedieť s kým bude na takto rok pri oltári stáť. Či s mlynárom alebo kováčom nám povedalo olovo, ktoré sme liali cez kľúč a popritom sme s deťmi čarovali. Podarilo sa a mohli sme isť ďalej.
    Nasledovalo to najkrajšie obdobie. Advent. Ukázali sme deťom adventný veniec, porozprávali čo symbolizuje a znamená. Deti sa naučili mená adventných nedeli, v ktoré postupne zapaľujeme sviečky na venci.
    Po zapálení 1. Adventnej sviečky na rad prišla Barbora, ďalší zo stridžích dní. Prišla s vázou, v ktorej bola nerozkvitnutá halúzka. Porozprávala nám o tom ako sa o ňu stará, aby do Štedrého dňa rozkvitla. Ak rozkvitne, do roka sa vydá.
    Ako posledný zo stridžích dní, ktorý sme deťom predstavili je Lucia. Lucia bola najväčšia z bosoriek. Ukázali sme deťom stolček, na ktorý keď si na Štedrí deň sadli, videli všetky bosorky. Dievčatá sa zakryli bielou plachtou a s husími brkami v rukách, povymetali triedu od zlých síl.
    Na záver sme s deťmi všetko zopakovali a na úplný záver sme deťom zaspievali pieseň Šťastné a Veselé a aj sme si s nimi zatancovali. A tak sme s deťmi putovali čarom stridžích dní.
    Osobitne by sme sa chceli poďakovať pani učiteľkám z materskej školy na Horných Rakovciach, ktoré nám umožnili si vyskúšať učiť deti aj inak. Veľké ďakujem patrí pani učiteľke Ľubomíre Túmovej za poskytnutie scenára, nôt, rekvizít a hlavne podpory. Ďakujeme.
    Paulína Hajdušeková, III.A
01234567


EXKURZIA V RODISKU J.A.KOMENSKÉHO - 22.11.2018


    „Celý múj život bylo putování, a nemnel jsem vlasti ustavične jsem měnil místo pobytu a nikde jsem nemnel domov.“ ( Ján Amos Komesnký )
    Dňa 22. novembra 2018 sme sa triedy IV.A a IV.D zúčastnili exkurzie do Uherského Brodu.
Navštívili sme múzeum Jána Amosa Komenského.
    Exkurziou nás sprevádzala príjemná pani sprievodkyňa. Na začiatku exkurzie nám pani sprievodkyňa povedala aj históriu o Uherskom Brode, čo bolo súčasťou života Jána Amosa Komenského. Po výklade exkurzie sme sa zúčastnili vyučovania J.A.Komenského, ktoré nám ukázal pán učiteľ. Toto vyučovanie nám priblížilo to ako J.A.Komenský vyučoval. Na záver sme sledovali filmovú projekciu J.A.Komenského.
    V. Luptáková, IV.A
012


ROČNÍKOVÝ VOLEJBALOVÝ TURNAJ - 21.11.2018


    Prvé volejbalové zápasy v školskom roku 2018/2019 ukázali, čo sa dá očakávať v tomto športe. Ročníkový turnaj potvrdil tradičnú kvalitu dievčat druhého až štvrtého ročníka. Pozitívne prekvapenie bola účasť hráčok prvého ročníka. Tak dúfame, že to bude dobrý vstup
do volejbalovej sezóny, v ktorej by našu školu malo reprezentovať družstvo v zložení: R. Cengelova, M. Gregorova, M. Kurcinova, R. Gardianova, A. Tomanova, L. Zatkova, A. Bartošova,L. Ilovska, V. Macejakova, S. Poletova, D. Petrova, D. Serdelova, E. Serdelova, K. Kovacikova, N. Obertova.
    PaedDr. Svetozár Thomka
0123


„BABENKY“ V TANEČNEJ ŠOU YA ELBI - 10.11.2018


    Dievčatá z krúžku orientálnych tancov Ashár (Ruža), Veronika Oboňová, Nela Balková, Saška Veselá a naša bývalá študentka Zuzka Patrnčiaková, sa v sobotu 10. novembra 2018 zúčastnili tanečnej šou YA ELBI. Nesedeli však v hľadisku, ale už druhý rok patrili medzi účinkujúce tanečnice.
Tie prišli do Turčianskych Teplíc zo Žiliny, Martina, Trenčína, z Ružomberka a špeciálny hosť, Kathreen Derouet, dokonca pricestoval z Čiech. „Asharky“ tak mali možnosť stáť na jednom javisku so známou profesionálnou tanečníčkou orientálnych tancov, ktorej majstrovstvo obdivujú po celom svete.
    Akcia celoslovenského charakteru mala u Tepličanov a hostí mesta úspech, a to aj vďaka našim dievčatám. Srdečne im blahoželáme k úspechu a veríme, že ich tento zážitok motivuje k ďalším nielen tanečným výzvam.
    kabinet SJL
0123


SVETIELKO Z LAMPIÓNOV - 6.11.2018


    Šiesty novembrový podvečer 2018 sa stal pre mnohé teplické dietky a ich rodičov chvíľou tajomna, farebných svetielok, no najmä časom radosti, zábavy – konal sa totiž Lampiónový (tekvicový) sprievod, ktorý už každoročne organizuje Kultúrna komisia mesta pod vedením Bc. Zdenky Kevickej.
Pri pochode cez centrum mesta mali hlavné slovo naše študentky II. B. Tie rozozvučali svojím spevom a husličkami nejedno detské i dospelé srdce. Prezlečené za dobré strigy si s malými účastníkmi sprievodu zatancovali pred mestským úradom, kde na všetkých už čakali okrem dobrej hudby aj sladké odmeny. Dievčatám z II. B zo srdca ďakuje aj v mene vedenia školy kabinet SJL a so slovami vďaky nešetrila ani p. Kevická a členovia kultúrnej komisie mesta.
    Pri dobrej zábave ide všetko akosi rýchlo, zotmelo sa a aj keď sa všetci „neochotne“ rozišli domov, svetielko z lampiónov si určite v sebe ponesú dlhší čas.
    kabinet SJL
01


ŠPORT V NÁS - 27.10.2018


    V rámci Európskeho týždňa športu sa na našej škole uskutočnil dňa 27.10.2018 Kurz základných techník sebaobrany. Zúčastnili sa ho všetky študentky prvého ročníka v počte 80 žiakov. Bolo to prínosne dopoludnie, nakoľko si dievčatá prakticky osvojovali niektoré techniky sebaobrany.
    Mgr. Ivana Kamonová
012


MÓDA 1. REPUBLIKY - 25.10.2018


    V októbri tohto roku sme si pripomenuli sté výročie prijatia Deklarácie slovenského národa z 30. októbra 1918 v Turčianskom Sv. Martine, ktorou sa predstavitelia slovenského národa prihlásili k sebaurčovaciemu právu národov a k vzniku samostatného Československého štátu.
    Elegancia a šarm spred 100 rokov oživila našu školu vo štvrtok dňa 25. októbra 2018, kedy sme sa vrátili do obdobia prvej Československej republiky, aby sme si aj takýmto spôsobom pripomenuli tento výnimočný a pre našu históriu mimoriadne dôležitý okamih. Žiacka školská rada si pre študentov školy pripravila podujatie, ktoré sa nieslo pod názvom ,,Móda 1. republiky“. Úlohou študentov každej triedy bolo obliecť sa tak, ako sa ľudia obliekali za čias prvej Československej republiky.
    Každá trieda bola hodnotená, ako zvyčajne, bodmi, v tomto prípade bolo možné získať maximálne 10 bodov. Tieto body sa na konci každého polroka spočítajú a najaktívnejšia trieda je odmenená zaujímavou cenou. Výsledky nášho podujatia boli nasledovné: 1.A – 2b, 1.B – 10b, 1.C – 0b, 1.D – 10b, 2.A – 6b, 2.B – 1b, 2.C – 0b, 2.D – 2b, 3.A – 1b, 3.B – 10b, 3.C – 1b, 3.D – 0b. Atmosféra na škole bola fantastická a navyše aj podporená rozhlasovým vysielaním na tému vytvorenia spoločného štátu Čechov a Slovákov v spolupráci s pánom Uríkom, vyučujúcim dejepisu. Všetkým zúčastneným úprimne ďakujeme a povzbudzujeme ich do ďalších podujatí.
    medialistka Natália Očkajáková
01234567891011


EXKURZIA „VYSOKÉ TATRY“ - 2.10.2018 a 10.10.2018


    Exkurzie sa zúčastnili všetky štvrté ročníky (4.A,B,C,D). Uskutočnili sa v dvoch termínoch: 02.10.2018 (4.A,D) a 10.10.2018 (4.B,C).Každá exkurzia mala iný charakter vzhľadom na počasie.
    Exkurzia prvej skupiny (4.A,D) sa niesla v kultúrno – poznávacom duchu, počas ktorého sme si
upevňovali telesnú zdatnosť prostredníctvom pešej turistiky. Prvé miesto našej návštevy bolo múzeum TANAPU v Tatranskej Lomnici, kde sme sa mohli pokochať krásnou expozíciou tatranskej fauny a flóry, pričom sme sa dozvedeli aj o vzniku našej planéty a jej horninách. Naplnení novými poznatkami, ale aj s oprášenými starými poznatkami a vedomosťami sme sa pustili do objavovania ďalších krás našich veľhôr. Cestou sme pokračovali do Tatranskej kotliny, aby sme sa krátkou pešou turistikou priblížili k tretej najväčšej sprístupnenej jaskyni - Belianskej. V súčasnosti jej patrí prvé miesto v návštevnosti jaskýň na Slovensku. Bohatá výzdoba jaskynných útvarov krásnych stalagtitou, stalagmitou, stalaktátou a rôznych krasových jazierok nás obohacovala cez naše zmysly a prostredníctvom nich sme si odnášali príjemné pocity. Žiačky si mali možnosť v hudobnej sieni vyskúšať akustiku jaskyne zaspievaním ľudových piesní a zároveň im bola predvedená svetelno – hudobná šou pri hre na fujaru. Jaskyňa je známa aj svojou 90% vlhkosťou vzduchu, čím sme si posilnili aj respirační aparát. Po prekonaní vyše 800 schodov sme opúšťali tieto prekrásne priestory a naplnení novými dojmami sa presunuli na Štrbské pleso, ktoré nám pre zlú viditeľnosť a sneženie nemohlo ukázať všetky svoje krásy a ani panorámu Tatier. Napriek nie najvhodnejšiemu počasiu sa exkurzia vydarila a domov sme sa vracali obohatení o nové zážitky.
    Exkurzia druhej skupiny (4.B,C) bola viac zameraná na pohybovú zložku a na odborno-technické vedomosti a zručnosti. Študentky mali možnosť v praxi uplatniť vedomosti z orientácie v teréne nie len podľa prírodných javov, ale hlavne podľa turistického značenia. Pešou turistikou sa postupne presúvali zo Starého Smokovca na Hrebienok, kde sa im naskytol vďaka dobrej viditeľnosti prekrásny pohľad na Lomnický štít. Síce z diaľky, ale predsa mohli na Lomnickom štíte spozorovať meteorologickú stanicu. V ceste pokračovali studenou dolinou na Rainerovú útulňu a odtiaľ na Zamkovského chatu. Obohatení o nové zážitky a krásne pohľady z našich veľhôr sa šťastlivo vracali domov, s túžbou opäť sa vrátiť na tieto prekrásne vysokohorské miesta.
    Dovidenia o rok ☺.
    Mgr. Ivana Kamonová
0123


BURZA STREDNÝCH ŠKÔL V NÁMESTOVE - 10.10.2018


    Dňa 10. októbra 2018 mala naša škola zastúpenie na Burze stredných škôl. Reprezentovali sme ju my, sestry Romana a Jarmila Peldové, samozrejme, nesmela chýbať ani pani profesorka a zástupkyňa školy, p. Tatiana Nátherová. Spoločne sme oboznamovali budúcich študentov o tom, ako to na
našej škole chodí, porozprávali sme o zaujímavých odborných vyučovacích predmetoch (psychológia, pedagogika, metodiky telesnej výtvarnej, hudobnej a pod.), o kurzoch, záujmových krúžkoch tiež sme informovali záujemcov o najdôležitejšej súčasti vyučovania - o odbornej praxi. Bolo to veľmi zaujímavé. Nechýbal spev ani hudba. Keďže na našej škole sú talentové prijímacie skúšky z hudobnej, výtvarnej, telesnej výchovy, z jazykovej komunikácie a prednesu literárnych textov, mnoho žiakov sa ich obáva. Po prezentácii na burze sú však presvedčení, že to zvládnu.
    Naša škola poskytuje pestrú skladbu vyučovacích predmetov alebo záujmových krúžkoch. Všetci, ktorí prišli k nášmu stánku, si mohli pozrieť konkrétne ukážky, napr. z tvorivej dramatiky – prácu s bábkou. Bývalí študenti si zase zaspomínali, ako inak, v dobrom. Pre nás, ale aj pre ostatných to bol určite veľký zážitok. Teší nás, že mnoho žiakov a ich rodičov zaujala ponuka našej školy a že sa s mnohými stretneme na talentovkách a neskôr ich privítame aj na začiatku šk. roka 2019/2020.
    Romana Peldová I.B a Jarmila Peldová II.B
01234


MODERÁTORSKÉ ZAČIATKY - 11.10.2018


    Dňa 11.10.2018 sme sa spolu s dievčatami zúčastnili na regionálnom kole súťaže mladých moderátorov - Sárova Bystrica. Súťaži predchádzali dlhé týždne trénovania. Keď mi pani profesorka povedala, že sa prihlásili aj prváčky, ostala som celkom prekvapená, ja v ich veku som na to
nenabrala odvahu. V deň súťaže sme sa stretli na vlakovej stanici. Desať statočných žien na ceste do Martina: Lenka Beňová, Martina Kyselová, Mária Zuzana Máliková, Andrea Regulyová, Simona Gallasová, Michaela Kováčiková, Dominika Kováčová, Veronika Kuchťáková, Barbora Jarombeková, Veronika Oboňová.
    Po príchode na miesto sme sa zapísali na prezenčnú listinu a usadili na svoje pomerne nepohodlné stoličky, ale to nám bolo vtedy jedno. Na každej jednej z nás bola viditeľná nervozita. Keby som mala zhrnúť, ako sme museli vyzerať, určite sme pôsobili komicky. Hlavy zaborené do papierov, mrmlanie textov a vyplašené tváre. Celá súťaž pôsobila komorným dojmom, čo vo mne vyvolávalo pokoj a cítila som sa tam veľmi príjemne, myslím, že teraz hovorím aj za dievčatá.
    Mali sme možnosť stať sa aspoň na chvíľu moderátormi v televízii alebo v rozhlase. Každá z nás si prešla všetkými štyrmi disciplínami: správa, interview so známou osobou, reklama a vlastná relácia. Všetky sme boli originálne a vtipné až tak, že sme plakali od smiechu, no len jedna z nás sa umiestnila v prvej kategórii na druhom mieste, a to Michaela Kováčiková z II.B triedy. Srdečne ti gratulujeme.
    Odniesli sme si odtiaľ veľa zážitkov, skúseností. Spoznali sme nových ľudí a o rok (už smelšie a odhodlanejšie) to skúsime opäť.
    Dominika Kováčová II.B
0


MINIFUTBAL LEVICE - 2.10.2018


    Formovanie športových kolektívov je zložitý proces. Ten minifutbalový na našej škole pracuje už druhý rok a bezvadne. Aneta Machcinikova, Diana Petrová, Martina Vrabelova, Tereza Mudriková, Diana Pišteková, Veronika Macejáková, Dominika Serdelová a Bianka Lacková na minifutbalovom
turnaji v Leviciach ukázali nielen pohodu v ľahších zápasoch, ale aj odhodlanie víťaziť za nepriaznivých okolností. Na druhom ročníku tohto športového podujatia dokázali zvíťaziť vo všetkých zápasoch a po roku opäť zdvihnúť víťaznú trofej nad hlavu. O kvalitách tohto teamu svedčí fakt, že zvíťazili už v desiatich po sebe idúcich zápasoch. Veronika Macejakova bola vyhlásená za najlepšiu brankarku turnaja. Gratulujeme všetkým a tešíme sa s Vami.
    PaedDr. Svetozár Thomka
012345678910


TÝŽDENNÝ KURZ ANJ S ROBOM GANNON - október 2018


„Týždeň s Robom bol plný radosti a zábavy z angličtiny“. Katka III.D

„Príjemná atmosféra, skvelé zážitky“. Soňa III.D :)

„Týždeň s lektorom Robom bol plný smiechu a zábavy po anglicky. Každý deň iné aktivity a príjemná atmosféra.“
Aneta IV.D ☺


„The week with Rob was absolutely amazing! One of the best experiences I´ve ever had in my life.“
Daniela IV.D ☺


„Týždeň s lektorom bol pre mňa ťažký, no Rob bol skvelý a snažil sa mi pomôcť. Veľa smiechu, zábavy a super aktivít, príjemná atmosféra, dodanie energie na MATURITU.“
Linda IV.D ☺


Tešíme sa opäť na nové stretnutie v školskom roku 2019/2020
Cudzie jazyky
0123456789


KURZ NA OCHRANU ŽIVOTA A ZDRAVIA - 24.-26.9.2018 a 3.-5.10.2018


    Koniec septembra a začiatok októbra je tradičný termín, kedy sa na našej škole uskutočňuje Kurz na ochranu života a zdravia. Konkrétne 24.-26.9.2018 III. A, D a 03.10.-05.10.2018 III. B, C. Ubytovanie v prekrasnom prostredí Gaderskej doliny a zájazd do Vysokých Tatier, to bol hlavný rámec
tohto diania. Samozrejme plnenie obsahu a výchovno - vzdelávacích cieľov nemohlo zostať stranou.
    Veríme, že absolvovanie kurzu bolo obohatením tohto školského roku pre drvivú väčšinu dievčat tretieho ročníka.
    PaedDr. Svetozár Thomka
012345


VYLIEČME NEZÁUJEM - 4.-5.10.2018


    „Duševné zdravie je na Slovensku tabu. Psychickými problémami u nás pritom trpí takmer 500 000 ľudí. Prejavte záujem. Pomôžte počas Dní nezábudiek 2018.“ Týmito slovami sa v propagačnom letáčiku obracia Liga za duševné zdravie k občanom Slovenska počas celoslovenskej verejnej zbierky
Dni nezábudiek, ktorej je hlavným organizátorom.
    Symbolom zbierky je / už tradične/ kvietok nezábudky, ktorý symbolizuje krehkosť a zraniteľnosť ľudskej duše. Nezábudka má ľuďom pripomínať, že je potrebné starať sa o svoje duševné zdravie, ale tiež nabáda k pomoci ľuďom trpiacim duševným ochorením. Jedným z cieľov zbierky je aj obnovenie prevádzky Linky dôvery Nezábudka, ktorá v minulosti zachránila desiatky životov.
    Naša škola sa do zbierky zapojila aj v tomto roku. Dňa 04.10.2018 sme zbierku realizovali najmä v škole, medzi našimi žiačkami, a 05.10.2018 medzi občanmi mesta Turčianske Teplice. Ako dobrovoľníčky pracovali dievčatá zo IV.B triedy – Ivana Bohucká, Alexandra Ďurčáková, Veronika Bugáňová a Pavlína Sóradová. Dievčatám za ich dobrovoľnícku činnosť patrí veľká vďaka. A veľké ďakujem vyslovujeme všetkým, ktorý kúpou nezábudky prejavili svoj záujem a svoje humánne cítenie. Celkový výnos zbierky bol 189,15 €.
    PS: Liga za duševné zdravie uvádza, že za 5,- € môže linka dôvery pracovať polhodinu. My sme vyzbierali 189,15 €. Za tieto peniaze by mohla linka pracovať plných 19 hodín a možno by sa za ten čas podarilo zachrániť život človeka!
    Jarmila Pavelcová, koordinátor zbierky za SOŠP v Turčianskych Tepliciach
01234


Kráľ Lear (príbeh sveta) - 9.2018


    Deň ako každý iný, ale predsa výnimočný. Nebudeme predsa stále sedieť len za rokovacím stolom na zasadnutiach! My, členovia rady sme sa rozhodli spraviť si náš obľúbený „teambuilding“ v podobe divadelného predstavenia od svetoznámeho dramatika Williama Shakespeara: Kráľ Lear (príbeh
sveta
    Na toto divadelné predstavenie sa nám podarilo dostať do známeho Slovenského komorného divadla v Martine. Najskôr sme zamierili do našej obľúbenej čokoládovne BonBon, na výbornú mliečnu a horkú čokoládu, a potom sme sa spoločne presunuli do divadla. Bolo to veľmi zaujímavé a náročné predstavenie vysokej kvality, na ktorú sme už v Martine zvyknuté.
    Režisér Dodo Gombár priniesol na javisko inscenáciu ďalšej slávnej Shakespearovej hry Kráľ Lear, ktorá je obrazom doby, v ktorej "blázni vedú slepcov", je tragédiou moci, ale predovšetkým tragédiou človeka. Téma aktuálna nie len za čias Shakespeara. Téma nanajvýš aktuálna v súčasnej dobe a súčasnom svete! Lear, jedna z najvýraznejších mužských dramatických postáv, ktorú stvárnil skvelý a skúsený slovenský herec Ján Kožuch, bola naozaj veľká výzva. Zahrať niečo takéto je pre každého herca jednoducho úžasné!
    Nedá sa na tak malom priestore vyrozprávať celý obsah inscenácie a najmä priblížiť emócie, ktoré vami počas nej prebiehajú, najlepšie bude, keď sa sami vyberiete do divadla a pozriete si predstavenie na vlastné oči! Odporúčame všetkými desiatimi! A my sa tešíme na ďalší príjemne strávený teambuilding.
    Soňa Tomašáková, medialistka na SOŠPg Turčianske Teplice
0123456


DNI RADY - 11.-12.9.2018


    V dňoch 11.9. a 12.9. 2018 sa na našej škole ako každý rok uskutočnili Dni Rady. Cez veľkú prestávku sme si my, Žiacka školská rada pri SOŠP, zavolali študentky prvých ročníkov do starej telocvične, kde bola pre nich pripravená prezentácia o našej „Rade“. Cieľom týchto „Dní“ je
priblížiť prváčkam akcie a podujatia, ktoré organizujeme, napr: Deň otvorených dverí na SOŠP, Výlet za odmenu pre najlepších študentov školy, Jesenné hody, Mikuláš, Noc v škole (dvakrát do roka, prvýkrát pre študentov 3.,4. ročníka a druhýkrát pre študentov 1.,2. ročníka), Deň učiteľov, Deň bláznov a mnohé iné. Zároveň ich informujeme o našich ďalších činnostiach, ako napríklad charite, kedy chodíme do nemocnice na detské oddelenie a pripravujeme program pre choré detičky, alebo do domova dôchodcov, pre ktorých si tiež pripravíme aktivity a program, aby sme ich trošku v ich samote potešili, o zbierkach Unicef a Modrý gombík, pomocou finančného výťažku ktorých prispievame na choré a podvýživené deti v tretích krajinách, o Červenej stužke, ktorou zas bojujeme proti zákernej chorobe AIDS. Na záver prítomné žiačky informujeme o tom, čo je úlohou rady – my žiacka školská rada sa vyjadrujeme ku všetkým závažným skutočnostiam školy, k návrhom a opatreniam školy, podávame návrhy na mimoškolské činnosti a podujatia, ktoré organizujeme. Riešime problémy a sťažnosti žiakov s vedením školy, zastupujeme žiakov vo vzťahu k riaditeľovi školy a vedeniu školy, predkladáme im svoje návrhy a postrehy. Podieľame sa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku. Zastupujeme žiakov!
    Po tejto prezentácii vždy nasledujú krátke aktivity, ktoré sa s našimi prváčkami zahráme, aby sme uvoľnili atmosféru a aby sme ich motivovali do ďalších podujatí, ktoré budeme počas roka organizovať a za ktoré môžu získať malé odmeny a na pol roka a na konci roka je vyhlásená, na základe nazbieraných bodov, najaktívnejšia trieda školy, ktorá si odnáša zaujímavé ocenenie.
    Soňa Tomašáková, medialistka


VÝLET ZA ODMENU - 13.9.2018


    Žiacka školská rada spolu s finančnou podporou rodičov, ústretovosťou vedenia školy a dôsledným výberom študentov triednymi profesormi pravidelne každý rok organizuje podujatie „Výlet za odmenu“, ktorým chce oceniť najlepších, najusilovnejších a najaktívnejších študentov za ich
prospech, dochádzku alebo inú prácu v triednom kolektíve či škole.
    Každý výlet za odmenu má mať náučný charakter a tak to bolo aj tento rok. Spolu s vybranými študentmi sme vo štvrtok 13.9.2018 zavítali do krásneho a charizmatického bývalého banského mestečka zapísaného od r.1993 v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ležiaceho uprostred Štiavnických vrchov – Banskej Štiavnice. Počasie nám vyšlo ako na objednávku a všetci sme si užívali príjemné slnečné lúče. Po vstúpení do ulíc tohto mesta, sme boli veľmi očarené nádherným prostredím a jeho špecifickou atmosférou. Netušili sme, čo nás čaká, no po vkročení do „Banky lásky - Múzea Andreja Sládkoviča a Márie Pischlovej“ nám zamrzli tváre. Nebolo to však od ľaku, ale od radosti a úžasu. „Banka lásky“ vytvorená z veršov básne Marína – najdlhšej ľúbostnej básne sveta, sa nachádza v 500-ročnom dome, kde Marína Pischlová prežila väčšinu svojho života a práve tu sa stretla so svojou osudovou no nenaplnenou láskou Andrejom Sládkovičom, ktorý v tom čase študoval na slávnom Evanjelickom lýceu a ju, ako slečnu z bohatej rodiny, vyučoval doma. O tomto vzťahu, o básni zapísanej v Guinessovej knihe rekordov a mnohom inom sme sa dozvedeli z úst sprievodcu, ale aj prostredníctvom videoprojekcií a......neuveríte....hovoriacich obrazov! Je to unikátne miesto, kde si ľudia z celého sveta uschovávajú vzácne amulety lásky, priateľstiev a šťastia. Na konci prehliadky si dievčatá mohli v malom obchodíku zakúpiť suveníry v podobe magnetiek, sviečok, tričiek, plátenných tašiek, ale aj posteľných obliečok s motívom Andreja Sládkoviča a Maríny. Spoločne sme skonštatovali, že je to naozaj „Banka“ na vysokej úrovni, a že sme doposiaľ nič krajšie nevideli. Odporúčame všetkými desiatimi!!!
    Po tom všetkom sme sa rozhodli trochu prejsť banskými ulicami. Pani profesorka Zajacová nám porozprávala o histórií mesta, legendu o vzniku Banskej Štiavnice - o dvoch jaštericiach, ale aj o 7 divoch, ktoré toto mesto má. Patria medzi ne napríklad: radnica, ktorá je doslova otočená „zadkom“ k námestiu, hodiny, ktoré ukazujú čas naopak. Neverili by ste, ale jedným z divov je, že vždy na sv. Petra a Pavla (čo je v kalendári 29.júna) sneží. Ako to vlastne je, musíte prísť zistiť sami!
    Týmto chceme poďakovať pani profesorke za jej trpezlivosť a nové poznatky do našich životov. Veríme, že sa študentkám tento výlet páčil, a dúfame, že sa aj naďalej budú v škole snažiť, aby mohli i na budúci školský rok absolvovať ďalší výlet, nevedno kam.
    Soňa Tomašáková, medailistka ŽŠR
0123456789101112

TOTO JE DRUHA STRANKA!!!!

Stredná odborná škola pedagogická Turčianske Teplice, ul. SNP 509/116, 039 01 Turčianske Teplice